Artykuły w temacie: dziecko

Na co zwracać uwagę zapisując dziecko do przedszkola?

Podjęcie decyzji o posłaniu malucha do przedszkola często oznacza nie koniec, ale początek problemów. Nie każda placówka jest przecież tak samo atrakcyjna, konieczne jest więc odpowiedzenie sobie na pytanie o to, czym się kierować wybierając przedszkole dla malucha.

Czytaj dalej…

Jak wybrać prezent dla dziecka?

Zbliża się grudzień – czas świąt i obdarowywania innych prezentami. Najbliższą okazją ku temu są mikołajki, obchodzone 6 grudnia. To ostatni dzwonek, aby zastanowić się nad niebanalnym prezentem dla naszej pociechy. Ważne jest, aby było to coś, co naprawdę ucieszy nasze dziecko, trafi w jego gusta, zainteresowania czy aktualne potrzeby.

Czytaj dalej…

Leworęczność u dziecka

leworęczność u dzieckaW naszym kręgu kulturowym przez długi okres uważano leworęczność za przejaw pewnej nieprawidłowości w rozwoju małego dziecka. Wbrew obiegowej opinii – leworęczność nie jest żadną chorobą, a w większości przypadków nie trzeba z nią walczyć, bowiem nie utrudnia dziecku normalnego funkcjonowania. Na szczęście, coraz częściej wychodzi się naprzeciw szczególnym potrzebom leworęcznych, produkując dostosowane do ich chwytów przedmioty codziennego użytku, takie jak specjalnie wyprofilowane łyżki, szczoteczki do zębów, długopisy czy nawet gitary.

Czytaj dalej…

Herbatki dziecięce

dziecko pije herbatkeHerbatki dziecięce to jedne z najchętniej kupowanym produktów spożywczych dla niemowląt. Są one nie tylko smaczne, ale także zdrowe. Zaleca się je głównie dzieciom karmionym butelką lub niemowlętom, którym wprowadza się pokarm stały do jadłospisu, jako uzupełnienie diety w ważne witaminy i mikroelementy. Herbatki mają nie tylko bogate walory smakowe, ale także specyficzne działanie.

Czytaj dalej…

Jakie imię dla dziecka?

wybór imienia dla dzieckaJedną z najważniejszych i budzącą wiele sporów kwestią jest nadanie dziecku imienia. Zazwyczaj jest tak, że mamie dziecka podoba się zupełnie co innego niż jego tacie, a najbliższa rodzina (ciocie, dziadkowie) mają na ten temat odrębne zapatrywania. Jednym podobają się imiona bardziej wyszukane i oryginalnie, inni – cenią prostotę i tradycję. Wybór imienia dla dziecka jest istotną kwestią, bowiem zostaje z maluchem na zawsze, jest niejako jego „wizytówką”, a niektórzy twierdzą nawet, że ma ono wpływ na charakter człowieka.

Czytaj dalej…

Gdy nasze dziecko marzy o zwierzaku…

zwierzakiChyba każdy z nas miał kiedyś w domu zwierzątko, którym się opiekował i z którym mógł się pobawić. Zwierzę to wspaniały kompan, nic więc dziwnego, że i nasza pociecha pragnie mieć swojego pupila, który będzie jego towarzyszem zabaw. Często jednak rodzice obawiają się, czy dziecko poradzi sobie z obowiązkami, związanymi z opieką nad zwierzęciem, czy się nim nie znudzi i jakie zwierzątko będzie odpowiednie dla naszej pociechy. Na wszystkie te pytania postara się odpowiedzieć ten artykuł.

Czytaj dalej…

Jesienne zabawy

dziecko z liściemJesień jest uznawana za najpiękniejszą porę roku ze względu na bogactwo kolorów, które nas otaczają. Żółte, rude, czerwone, kasztanowe – wszystkie te barwy cieszą nasze oczy właśnie jesienią. I mimo tego, że temperatura bywa zróżnicowana, lubimy jesienne spacery. Nasze dziecko także je uwielbia, dlatego warto wychodzić z nim i korzystać z darów, jakie oferuje nam ta, najbardziej kolorowa, pora roku!

Czytaj dalej…

Odstawianie dziecka od piersi

karmienie piersia

W życiu każdej mamy przychodzi dzień, kiedy czuje ona, że nadszedł czas na zaprzestanie karmienia dziecka piersią. Niektóre kobiety taką decyzję podejmują wcześniej, inne – później. Uzależnione jest to od rożnych czynników, takich jak konieczność powrotu do pracy czy chociażby zmęczenie. Powodów może być bardzo dużo, warto jednak uświadomić sobie, że odstawianie dziecka od piersi to naturalna kolej rzeczy w rozwoju malucha.

Czytaj dalej…

Jak poradzić sobie z nocnym moczeniem u dziecka?

nocne moczenieJednym z częstszych dziecięcych problemów, z którymi muszą poradzić sobie rodzice, jest moczenie się dziecka. O problemie z nieprawidłowym oddawaniem moczu przez dzieci możemy mówić, jeśli dziecko, które ukończyło piąty rok życia, w niekontrolowany sposób oddaje mocz w ciągu dnia lub w nocy. Szacuje się, że łóżko moczy co piąte dziecko w wieku 4-7 lat, a większość wśród nich stanowią chłopcy.

Czytaj dalej…