Jak uzupełnić elektrolity w organizmie dziecka?

Portrait of a crawling baby

Elektrolity – sód, potas, magnez i wapń – są wodnymi roztworami jonów soli. Pełnią w naszym organizmie bardzo ważną rolę, dlatego istotne jest utrzymywanie ich wartości na prawidłowym poziomie.

Niezbędne elektrolity

Znajdują się, podobnie jak woda, niemalże w całym naszym organizmie – przede wszystkim w płynach ustrojowych, otaczających i wypełniających komórki (tak we krwi i osoczu, jak i płynach tkankowych). Są odpowiedzialne za dotlenianie i odżywianie wszystkich tych komórek, przewodzenie impulsów elektrycznych (czyli pracę układu nerwowego), wchłanianie i rozprowadzanie wody oraz utrzymywanie napięcia w błonach komórkowych. Bez nich niemożliwe jest zachowanie odpowiedniej kurczliwości mięśni, pompowanie i przepływ krwi oraz utrzymywanie równowagi kwasowo-zasadowej. Zależy więc od nich przebieg większości procesów w naszym organizmie, a w konsekwencji tego – jego prawidłowe funkcjonowanie.

Ryzyko niedoborów

Niebezpieczne niedobory elektrolitów objawiają się na wiele sposobów: zaburzeniami rytmu serca, wzrostem ciśnienia, drżeniem mięśni, omdleniami, bólem głowy czy utratą apetytu. Jednym z przejawów niedoboru tych składników jest także odwodnienie, przebiegające (szczególnie u dzieci) niezwykle szybko i zagrażające nie tylko zdrowiu, ale i naszemu życiu.

Ryzyko zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej (czyli odwodnienia – utraty zbyt dużej ilości wody w stosunku do jej zapotrzebowania – oraz niedoboru elektrolitów) wzrasta w przypadku gorączki, biegunek i wymiotów. Podwyższona temperatura ciała przyspiesza utratę płynów i soli mineralnych, biegunka – ściąganie wody z całego organizmu do jelit i wydalanie jej, a wymioty zwracanie jej z pozostałą treścią żołądka. Ważne wtedy jest stałe uzupełnianie poziomu wody i elektrolitów, szczególnie u dzieci, których zapotrzebowanie na nie jest dwukrotnie wyższe niż w przypadku osób dorosłych.

Jak uzupełniać poziom elektrolitów?

Istotne jest to, że odwodniony organizm potrzebuje nie tylko wody, ale także elektrolitów, które pomogą m.in. w jej rozprowadzaniu w naszym organizmie. Nawadnianie (szczególnie w trakcie chorób) powinno więc dostarczać wszystkich tych składników w odpowiednich ilościach.

Skutecznie w takich przypadkach działają tzw. DPN – doustne płyny nawadniające, np. Orsalit (www.orsalit.pl), odpowiednie także dla niemowląt i młodszych dzieci. Dzięki nim dziecięcy organizm otrzyma odpowiednią dawkę wody, glukozy i elektrolitów, które uzupełnią wynikające z choroby braki i przywrócą równowagę gospodarki wodno-elektrolitowej.

Szukasz skutecznych porad na temat zdrowia dziecka? Odwiedź stronę zdrowemaluchy.pl!

Trackbacks for this post

  1. Jak postępować podczas biegunki u dziecka? | Lekarzzakaznik.pl

Dodaj komentarz