Jak obliczyć dzień porodu?

Spodziewasz się dziecka? Niedawno dowiedziałaś się o ciąży, a może dopiero co zrobiłaś test i jeszcze przed wizytą u ginekologa chciałabyś się dowiedzieć, kiedy możesz się spodziewać przyjścia Twojego maleństwa na świat. Do porodu czasu jest wiele, ale im wcześniej będziesz wiedzieć tym wcześniej będzie mogła się przygotować i pochwalić się znajomym i rodzinie. 

Właśnie się okazało, że jesteś w ciąży. Pierwsze emocje i niepokój opadły, teraz nie możesz się doczekać na przyjście Twojego maleństwa na świat? Pewnie zastanawiasz się teraz, jak obliczyć dzień porodu i czy jest możliwe zrobić to w domu? Owszem, w dodatku metoda jest niezwykle prosta.

Kalkulator terminu porodu

W dawnych czasach nasze babcie i prababcie miały swoje niezawodne metody na obliczanie terminu porody oraz na to, czy urodzi się chłopiec czy dziewczynka. Teraz nie musimy uciekać się do guseł i zabobonów, aby dowiedzieć się, jak obliczyć dzień porodu, ponieważ mamy interaktywne kalkulatory, dzięki którym wyliczysz, kiedy Twoje dziecko przyjdzie na świat, czyli kiedy nastąpi poród.

Metoda kalkulatora jest niezwykle prosta. Wystarczy podać kilka podstawowych danych, a algorytmy wykonają resztę pracy za nas. Jego praca opiera się na regule Naegelego, która pozwala obliczyć przybliżony termin porodu. Ciąża trwa około 38 tygodni, jednak dla obliczenia zakładamy, że 40. W takim przypadku trzeba dodać do pierwszego dnia ostatniej menstruacji 7 dni, a następnie odjąć 3 miesiące i dodać rok. Niezależnie od tego, który to tydzień ciąży, jeśli będziesz znała te dane, wszystko stanie się jasne.

Czy kalkulator terminu porodu jest dokładny?

Jak każde urządzenie – kalkulator jest tylko narzędziem, które nie zawiera informacji o wszystkich zmiennych i nie zna odpowiedzi na wszystko. W związku z tym obliczanie terminu porodu jest przybliżone. Ciąża i noszenie dziecka pod sercem równa się z wieloma zmiennymi oraz musi liczyć się wytrzymałością naszego ciała. Dlatego nigdy nie znajdziemy dokładnej odpowiedzi na to pytanie.

Rzeczywisty dzień ciąży jest bardzo trudny do ustalenia, a to właśnie on determinuje te ostatnie dwa tygodnie, na przestrzeni których może wydarzyć się poród. Ponadto internetowe kalkulatory zakładają, że każdy cykl kobiety jest idealnie równy i trwa 28 dni, zaś każdy miesiąc 30 dni. Samo to mocno utrudnia ustalenie konkretnego dnia. Niemniej jest to obecnie najlepsza metoda do wyliczenia końca ciąży, używana przez lekarzy położników.

Jak obliczyć dzień porodu, aby data była jak najdokładniejsza? W tym celu trzeba się udać na badanie do lekarza ginekologa. W celu zrobienia precyzyjnych pomiarów – lekarz wykonuje badanie usg, podczas którego mierzy pęcherzyk żółciowy i sprawdza, jak duże jest dziecko, na podstawie czego ustala jego wiek. Im wcześniej wykona się badanie tym dokładniej można wyliczyć termin porodu.

Pamiętajcie jednak, że nie ważne kiedy urodzi się Wasze dziecko – najważniejsze, żeby było zdrowo. Jak przyszli rodzice nigdy nie zdołacie się w stu procentach przygotować na przyjście na świat nowego człowieka, więc cieszcie się przygotowaniami.

Dodaj komentarz