Gdy nasze dziecko marzy o zwierzaku…

zwierzakiChyba każdy z nas miał kiedyś w domu zwierzątko, którym się opiekował i z którym mógł się pobawić. Zwierzę to wspaniały kompan, nic więc dziwnego, że i nasza pociecha pragnie mieć swojego pupila, który będzie jego towarzyszem zabaw. Często jednak rodzice obawiają się, czy dziecko poradzi sobie z obowiązkami, związanymi z opieką nad zwierzęciem, czy się nim nie znudzi i jakie zwierzątko będzie odpowiednie dla naszej pociechy. Na wszystkie te pytania postara się odpowiedzieć ten artykuł.

Jakie zwierzątko dla dziecka?

Zanim zdecydujemy się na przygarnięcie zwierzaka należy zastanowić się, czy nasze dziecko dojrzało do roli opiekuna. Niezbędna jest więc rozmowa z pociechą na temat odpowiedzialności za zwierzę: należy uczulić, że zwierzątko nie jest kolejną zabawką którą, gdy nam się znudzi, można po prostu odstawić na półkę. Poza tym warto przygotować dziecko, że poza zabawą, której się spodziewa, będzie musiało podjąć się obowiązków opiekuna, czyli sprzątać po swoim zwierzątku, karmić je, wyprowadzać na spacer. Dziecko musi być odpowiednio dojrzałe i pokazać, że naprawdę zależy mu na posiadaniu takiego towarzysza.

Myśląc o zakupie zwierzęcia dla dziecka, należy wziąć pod uwagę nie tylko pragnienia pociechy, które może chcieć pieska, kota czy królika oraz jej wiek, ale także nasze możliwości mieszkalne. Nie warto więc decydować się, np., na dużego psa, jeśli posiadamy małe mieszkanie, bowiem będzie to męczarnia tak dla zwierzęcia, jak i dla nas.

Niezmiernie istotny jest także wiek dziecka. Im dziecko młodsze, tym powinniśmy starać się dobrać zwierzątko, które nie wymaga dużej opieki (np. rybki). Najbardziej wymagającymi zwierzętami są psy i koty, dlatego sprawiajmy je dziecku w wieku co najmniej szkolnym.

W ogrodzie zoologicznym bądź schronisku powinniśmy dokładnie wypytać pracownika danego punktu, jakie wymagania należy spełnić, aby zapewnić wybranemu zwierzakowi odpowiednie warunki życia. Należy zebrać informacje na temat tego, gdzie przetrzymywać zwierzę, jakie badania i szczepienia powinno przejść, czym je karmić i jak pielęgnować – ułatwi nam to późniejsze utrzymanie naszego pupila oraz sprawi, że opieka nad nim będzie mniej problemowa.

Zwierzę uczy!

Jeśli nie jesteśmy przekonani co do pomysłu przygarnięcia zwierzaka, warto uświadomić sobie, ile korzyści wyniesie z tego nasze dziecko! Poza wspomniana już nauką odpowiedzialności, zwierzę na pewno nauczy nasze dziecko troski i empatii. Udowodniono naukowo, że opiekując się zwierzęciem, dziecko staje się bardziej wrażliwe i tolerancyjne. Mało tego – dzięki spacerom z pieskiem czy kotkiem, dziecko będzie codziennie na powietrzu, co na pewno nie pozostanie bez wpływu na jego zdrowie. Zwierze to także doskonały kompan do zabawy i pocieszyciel w trudnych chwilach – mając to wszystko na uwadze, nie wahajmy się i wybierzmy razem z dzieckiem domowego pupila.

1 komentarz

  1. belka

    a ja polecam żółwia stepowego 🙂

Dodaj komentarz