Nietrzymanie moczu w ciąży 2 trymestr. Wszystko, co warto wiedzieć

Ciało kobiety w różny sposób reaguje na ciążę. Niektóre kobiety zmagają się z wahaniami nastroju, bądź nudnościami, inne natomiast cierpią z powodu nietrzymania moczu. Kłopoty mogą pojawić się już w pierwszych tygodniach ciąży, jednak można zminimalizować ich uciążliwość. Jakie czynniki odpowiadają za nietrzymanie moczu w ciąży w 2 trymestrze oraz jak poradzić sobie z tym wstydliwym problemem?

Co odpowiada za nietrzymanie moczu w ciąży?

Kłopoty z pęcherzem są bardzo częstą przypadłością u kobiet w ciąży. Mogą pojawić się już w pierwszych miesiącach po zapłodnieniu, jednak zwykle wzmagają się wraz z rozwojem dziecka w brzuchu. Jeśli chodzi o nietrzymanie moczu w ciąży 2 trymestr jest tym, w którym przykry wypadek może zdarzyć się w dowolnej chwili. Ucisk macicy na pęcherz powoduje, że mniej jest w nim miejsca na mocz. Podobnie w przypadku rozwoju dziecka, które zaczyna wykonywać pierwsze ruchy i uciskać pęcherz. Pojawia się wówczas silne uczucie parcia, doskwierające bez względu na porę dnia.

Za nietrzymanie moczu w ciąży w nocy i w dzień odpowiadają także słabe mięśnie dna miednicy. Wraz z rozwojem ciąży stają się one coraz bardziej rozciągnięte, co ma związek z przygotowaniem ciała do porodu. Taka sytuacja prowadzi jednak do niekontrolowanego oddawania moczu, który przedostaje się przez niezaciśniętą cewkę moczową. Z opisanymi kłopotami można sobie jednak poradzić. W jaki sposób?

Jak poradzić sobie z nietrzymaniem moczu?

Niekiedy niemożliwe jest całkowite wyeliminowanie problemu z nietrzymaniem moczu. Można jednak podjąć kroki zmierzające do minimalizowania skutków wstydliwego kłopotu. Panie w ciąży mogą zdecydować się między innymi na:

  • noszenie dyskretnych majtek chłonnych, których zadaniem jest absorbować mocz i minimalizować ryzyko wystąpienia infekcji,
  • ćwiczenie mięśni dna miednicy przed i po ciąży,
  • konsultację u lekarza i fizjoterapeuty, którzy podpowiedzą, jak postępować w przypadku problemów z trzymaniem moczu,
  • zakładanie wkładek urologicznych, poprawiających komfort przebywania z dala od toalety i wpływających na wyższą higienę intymną
  • natychmiastowe udawanie się do toalety przy uczuciu parcia, tak by nie przepełnić uciśniętego pęcherza.

Nietrzymanie moczu może przypominać odejście wód płodowych

Co ciekawe, nietrzymanie moczu w ciąży objawy daje podobne do odejścia wód płodowych. Pomiędzy obiema sytuacjami występują jednak pewne różnice, które warto uwzględnić przed wpadnięciem w panikę. Jest to o tyle istotne, że w niektórych wypadkach już w 2. trymestrze może dojść do rozpoczęcia akcji porodowej, jednak nie warto jej mylić z kłopotami z pęcherzem. Podczas gdy nietrzymanie moczu wiąże się z wystąpieniem nieprzyjemnego zapachu, odejście wód płodowych jest niemal niewyczuwalne dla nosa. Inny jest także wygląd cieczy, która w przypadku nietrzymania moczu ma żółty odcień, natomiast gdy chodzi o wody płodowe – mętny. Trzeba też zwrócić uwagę na ilość płynów, których zdecydowanie więcej jest podczas rozpoczęcia akcji porodowej. Wówczas wypływają one także silnym strumieniem, odmiennie od moczu cieknącego powoli.

Nietrzymanie moczu w 2 trymestrze ciąży może mieć związek ze zwiększaniem się macicy lub rozciąganiem mięśni dna miednicy. Nie powinna być to dla kobiet niepokojąca informacja, ponieważ zdarza się bardzo często. Warto natomiast skonsultować się z lekarzem, który podpowie możliwe działania zmierzające do zminimalizowania problemu. Pod ręką dobrze mieć też wkładki i majtki chłonne, które poprawią komfort wychodzenia z mieszkania.

Dodaj komentarz