Jak wybrać prezent dla dziecka?

Zbliża się grudzień – czas świąt i obdarowywania innych prezentami. Najbliższą okazją ku temu są mikołajki, obchodzone 6 grudnia. To ostatni dzwonek, aby zastanowić się nad niebanalnym prezentem dla naszej pociechy. Ważne jest, aby było to coś, co naprawdę ucieszy nasze dziecko, trafi w jego gusta, zainteresowania czy aktualne potrzeby.

Kryteria przy doborze prezentu

Podstawową rzeczą, na jaką powinniśmy skupić się, wybierając prezent, jest wiek dziecka, dla którego chcemy go podarować. Wiadomo, że inna rzecz ucieszy niemowlaka, inna małe dziecko, w wieku przedszkolnym czy szkolnym, a dla nastolatka zabawki dzieci młodszych będą infantylne i nieciekawe. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy dana zabawka czy inny przedmiot są odpowiednie, poszukajmy na opakowaniu informacji na temat wieku dziecka, dla którego dana zabawka jest przeznaczona.

Najważniejszym kryterium, które powinniśmy brać pod uwagę decydując się na zakup prezentu, są zainteresowania naszego dziecka. Koniecznie powinniśmy się dowiedzieć, jaka tematyka aktualnie go ciekawi – mogą to być przeróżne dziedziny, od muzyki, przez zoologię do astronomii. W zależności od upodobań pociechy, można mu dobrać właściwy prezent – jeśli jest miłośnikiem muzyki, kupmy mu instrument albo płytę, jeśli zoologia – na pewno ucieszy go atlas dotyczący zwierząt, dla astronoma można kupić lunetę dziecięcą i atlas gwiazd, pomocne przy obserwowaniu nieba.

Jak poznać marzenia dzieci?

Żeby dobrać odpowiedni prezent, najlepiej dowiedzieć się dokładnie, czego pragną nasze dzieci. Jeśli nie jesteśmy w stanie określić ich zainteresowań i nie mamy żadnego pomysłu, należy w sposób bezpośredni poznać marzenia naszych pociech. Gdy dziecko jest młodsze, można poprosić, aby narysowało na kartce (przedszkolaki) albo napisało list (dziecko w wieku szkolnym) do św. Mikołaja, prosząc o wymarzone prezenty. W przypadku nastolatka warto podpytać znajomych dziecka, z czego najbardziej ucieszyłby się nasz syn czy córka. Jeśli nie mamy takiej możliwości – można zapytać dziecko wprost, czy jest coś, o czym marzy.

Prezenty

Małe dziecko ucieszy się praktycznie z każdego prezentu. Najlepiej, jeśli połączymy nie tylko funkcje zabawowe, ale także edukacyjne w zabawce, którą kupimy naszemu maleństwu. Świetnie sprawdzą się świecące i grające zabawki, wykonane z miękkiego materiału. Idealne będą też pluszowe książeczki, których poszczególne strony wydają charakterystyczny dźwięk przy dotykaniu.

Dziecko w wieku przedszkolnym jest bardzo ciekawe świata. Doskonale sprawdzą się na prezent książeczki, klocki, puzzle. Dziecko w wieku 4-6 lat zaczyna także naśladować rodziców, stąd dobrze kupować mu zabawki typu lalki z wózkami, samochody, zestawy sprzętów, np. do majsterkowania czy zestawy obiadowe.

Dziecko w wieku szkolnym zazwyczaj zachłyśnięte jest swoimi idolami z bajek i dziecięcych czy młodzieżowych filmów, stąd można szukać prezentów sygnowanych wizerunkiem lub promowanym przez idola naszego dziecka. Warto też rozwijać pasje i umiejętności dziecka, kupując mu gry logiczne i planszowe, ciekawe książki czy albumy.

Nastolatek ma zazwyczaj bardziej „dorosłe” zainteresowania. Najpewniej najbardziej ucieszą go prezenty w rodzaju kosmetyków, perfum, ładnej bluzki albo trendy dodatku czy biżuterii dla córki, a dla syna – płyta ulubionego zespołu, gra komputerowa albo modny gadżet.

Nie musimy wydawać na prezenty mnóstwa pieniędzy, by te spodobały się naszym dzieciom. Kluczem jest z całą pewnością dobre poznanie upodobań i preferencji naszych pociech – jeśli trafimy w ich gusta, na pewno sprawimy im wielką radość, a nasze prezenty będą chętnie wykorzystywane do zabawy, rozwiną pasję i umiejętności dziecięce.

1 komentarz

  1. Olka

    Potwierdzam, jeśli chodzi o dzieci w wieku szkolnym 🙂 Mój brat szaleje za bohaterami z tego filmu “auta”, więc pewnie któreś autko mu zakupię;) zwłaszcza, że to bodajże mattela, a z tego co ogarnęłam oni prowadzą teraz loterię świąteczną, więc może nawet uda mi się coś wygrać 🙂

Dodaj komentarz