Rodzice sześciolatków, jak i dzieci starszych, wraz z nadchodzącym wrześniem borykają się z problemem zakupu podręczników i przygotowania wyprawki szkolnej. Ministerstwu Edukacji Narodowej nie udało się zapewnić jeszcze wszystkim uczniom darmowych książek i przyborów do nauki, dlatego spora część dzieci będzie musiała korzystać z rodzinnego budżetu.
Artykuły w kategorii: Szkoła podstawowa
Kilka sposobów na to, by kupić podręczniki taniej
Myśl o zakupie wyprawki szkolnej spędza wielu rodzicom sen z powiek. Przed problemem nie da się uciec, jeśli ma się dziecko w wieku szkolnym. Na szczęście istnieją sposoby, by zapłacić mniej za podręczniki.
Lekcja przyrody, czyli szkoła na świeżym powietrzu
Rozwój i wychowanie dziecka to nie tylko nauka w szkolnej ławce. Ważne są również zdolności poznawcze, zdobywanie umiejętności w praktyce. Taki rodzaj chłonięcia wiedzy przynosi szybkie efekty, a dziecko pozostaje w kontakcie z naturą.
TOP 4 najciekawszych wzorów plecaków szkolnych
Plecak szkolny to obowiązkowe wyposażenie każdego ucznia bez względu na to, w jakiej szkole się uczy i na jakim jest poziomie edukacji. Oczywistym jest, że każdy wiek ma swoje wymagania, a szczególnie zewnętrzny design podawany bywa surowej ocenie. Jednak pomimo zmian w kolorystyce, nadruku czy ogólnej formie wszystkie plecaki muszą spełniać kilka podstawowych warunków.
Plecaki szkolne kształtujące prawidłową postawę
Skrzywienia kręgosłupa u dzieci są cechą znamienną dla obecnych czasów, a do tego typu dysfunkcji przyczynia się wiele elementów życia w cywilizowanym społeczeństwie. Ciężkie plecaki szkolne, wypełnione wieloma podręcznikami, pomocami naukowymi i przyborami nie poprawiają tego stanu nadmiernie obciążając plecy dziecka i prowadząc do poważnych problemów w przyszłości.
Zespół nadpobudliwości psychoruchowej, czyli ADHD u dziecka
Zespół nadpobudliwości psychoruchowej, a więc ADHD, występuje u około 5-7% dzieci, z różnym nasileniem, jednakże dwa razy częściej w przypadku chłopców. Dzieci z tym zespołem charakteryzuje przede wszystkim nadruchliwość, impulsywność oraz zaburzenia koncentracji i uwagi.
Niezdrowe przekąski jedną z głównych przyczyn otyłości wśród dzieci
Twój maluch często prosi cię o przekąskę, uwielbia chipsy lub podjada czekoladki? Niezdrowe jedzenie jest nie tylko powodem otyłości, ale również gorszego samopoczucia i nieprawidłowego działania układu pokarmowego. Jednak nie warto wprowadzać rewolucji w diecie dziecka, usuwając z niej przekąski całkowicie – zamiast pustych kalorii lepiej wybrać te bardziej wartościowe.
Czy zmuszać dziecko do nauki?
Obowiązek chodzenia do szkoły wzbudza u dzieci najróżniejsze emocje. Niektóre chłoną wiedzę łatwo i chętnie, dla innych natomiast nauka jest złem koniecznym. Nic dziwnego zatem, że wielu rodziców reaguje nerwowo na jakikolwiek przejaw buntu ze strony ich pociechy na samą myśl o odrabianiu prac domowych czy przygotowywaniu się do sprawdzianu.
Korzyści płynące z ubezpieczenia rodzinnego
Każda dorosła osoba, która posiada rodzinę powinna mieć na uwadze bezpieczeństwo najbliższych. Jednym ze sposobów na zagwarantowanie im odpowiedniej ochrony ubezpieczeniowej jest zawarcie dodatkowego ubezpieczenia rodzinnego. Pozwoli ono na dostęp do wysokiej jakości usług medycznych oferowanych przez prywatne placówki zdrowia.
Leworęczność u dziecka
W naszym kręgu kulturowym przez długi okres uważano leworęczność za przejaw pewnej nieprawidłowości w rozwoju małego dziecka. Wbrew obiegowej opinii – leworęczność nie jest żadną chorobą, a w większości przypadków nie trzeba z nią walczyć, bowiem nie utrudnia dziecku normalnego funkcjonowania. Na szczęście, coraz częściej wychodzi się naprzeciw szczególnym potrzebom leworęcznych, produkując dostosowane do ich chwytów przedmioty codziennego użytku, takie jak specjalnie wyprofilowane łyżki, szczoteczki do zębów, długopisy czy nawet gitary.
Napoje energetyczne i ich wpływ na dzieci
Czy pozwoliłabyś wypić swojemu dziecku 6 filiżanek kawy? Być może nawet nie zdajesz sobie sprawy, ale wypicie przez dziecko w wieku szkolnym jednej puszki napoju energetycznego dostarcza mu takiej dawki kofeiny, ile znajduje się właśnie w 6 kawach. Tymczasem, jak wynika z badań przeprowadzonych przez Centrum Profilaktyki i Uzależnień, problem z nadmiernym piciem napojów energetycznych występuje szczególnie silnie w gimnazjum, dotyka on w coraz większym stopniu także dzieci młodsze, nawet w wieku 8-9 lat. Czytaj dalej…
Drugie śniadanie w szkole
Nie od dziś wiadomo, że to, co jemy, wpływa na nasz sposób życia, daje nam siłę, pozwalającą mierzyć się z codziennymi obowiązkami. Nie inaczej jest w przypadku naszych dzieci – to, co jedzą na śniadanie, stanowi dla nich zapas energii niezbędnej do aktywnego uczestnictwa w lekcji, przyswajania informacji i utrzymania właściwego poziomu koncentracji. Czy drugie śniadanie to fanaberia i moda, czy ważny i potrzebny dziecku posiłek?