Artykuły w temacie: ciąża

Aktywność fizyczna podczas ciąży

spokój

Umiarkowana, odpowiednio przeprowadzona aktywność fizyczna podczas ciąży jest wręcz wskazana. O ile, większość z nas okres ciąży kojarzy przede wszystkim ze wskazanym ograniczeniem ruchu, o tyle warto podkreślić, iż umiejętne i regularne wykonywanie pewnych ćwiczeń wpływa na nasze lepsze samopoczucie, a także na cały przebieg ciąży, porodu oraz połogu.

Czytaj dalej…

Przyszła mama w biurze – o czym pamiętać pracując zawodowo w czasie ciąży?

Ciążą to nie choroba, jeżeli więc przyszła mama czuje się dobrze, nikt nie ma prawa oczekiwać od niej, że uzyskawszy zwolnienie lekarskie zamknie się w czterech ścianach i nie opuści ich przed końcem urlopu wychowawczego.

Czytaj dalej…

Gimnastyka w ciąży

ćwiczenia w trakcie ciążyKobieta w ciąży nie powinna rezygnować z małych przyjemności, na które do tej pory sobie pozwalała, oczywiście w ramach rozsądku. Wiadomo, że takie używki, jak papierosy czy alkohol mogą negatywnie wpłynąć na płód, więc trzeba odmówić sobie tych artykułów dla dobra dziecka. Z większości rzeczy jednak nie trzeba rezygnować. Jedną z nich są ćwiczenia fizyczne. Kobieta z brzuszkiem, która do tej pory była bardzo aktywna fizycznie, nie musi się obawiać, że w trakcie ciąży czeka ją 9-miesięczny odpoczynek od sportu, który tak lubi. Ważne jest jednak, aby wybrać odpowiednią dla siebie i swojego stanu aktywność fizyczną.

Czytaj dalej…

Ciąża a obcasy

buty na obcasieWiększość przyszłych mam to wolne, niezależne, pracujące kobiety. Lubią zmieniać fryzury, chodzić do kosmetyczki, buszować po sklepach i drogeriach, by wyglądać pięknie dla siebie i swoich partnerów oraz czuć się kobieco. Dla wielu z nich kobiecość wiąże się nierozerwalnie z butkami na obcasie, w związku z tym wiele pań w ciąży ma dylemat: nosić szpilki czy nie? Ich obawy związane są głównie z tym, czy buty na obcasie nie zaszkodzą maluszkowi noszonemu pod sercem.

Czytaj dalej…

Jakie imię dla dziecka?

wybór imienia dla dzieckaJedną z najważniejszych i budzącą wiele sporów kwestią jest nadanie dziecku imienia. Zazwyczaj jest tak, że mamie dziecka podoba się zupełnie co innego niż jego tacie, a najbliższa rodzina (ciocie, dziadkowie) mają na ten temat odrębne zapatrywania. Jednym podobają się imiona bardziej wyszukane i oryginalnie, inni – cenią prostotę i tradycję. Wybór imienia dla dziecka jest istotną kwestią, bowiem zostaje z maluchem na zawsze, jest niejako jego „wizytówką”, a niektórzy twierdzą nawet, że ma ono wpływ na charakter człowieka.

Czytaj dalej…

Poród z doulą

pomoc ciężąrnejCiąża to dla wielu kobiet wspaniały czas, który upływa im na radosnym oczekiwaniu na potomka, którego noszą pod sercem. Oprócz wielu pozytywnych emocji, kobiety często odczuwają także niepokój i lęki, związane z momentem rozwiązania, bowiem nie zawsze są one przekonane, że poradzą sobie z bólem, stresem, a potem – z opieką nad dzieckiem, karmieniem, przewijaniem, kąpaniem. Tata dziecka, niezależnie od tego, jakby się nie starał, nigdy nie zastąpi wsparcia doświadczonej kobiety – mamy, siostry, cioci… Co jednak zrobić, gdy jesteśmy pozbawione obecności takiej osoby, np. nie mamy rodziny, przebywamy za granicą, jesteśmy samotnymi matkami? Nie musimy same stawiać czoła wszystkim przeciwnościom – w takiej sytuacji wystarczy wynająć doulę.

Czytaj dalej…

Co spakować do szpitala?

listaDla wielu kobiet w ciąży, szczególnie tych, dla których jest to pierwsze dziecko, ich stan wiąże się z ogromnym stresem. Przyszła mama denerwuje się ewentualnymi komplikacjami w czasie ostatnich tygodni ciąży oraz myślami o samym przebiegu porodu – boimy się bólu, szpitala, drżymy w obawie o nasze nienarodzone dziecko. Aby zmniejszyć niepokój u kobiet w ciąży, niezbędne wydaje się być wcześniejsze przygotowanie psychiczne do porodu.

Czytaj dalej…

Sposoby na rozstępy po ciąży

rozstępy po ciążyCiało kobiety w trakcie ciąży ulega nieustannym zmianom. Organizm przygotowuje się i przystosowuje do utrzymania przy życiu dwóch organizmów – matki i dziecka. Niezbędne staje się powiększenie pewnych części ciała, np. brzucha czy piersi. Poza tym kobieta praktycznie całą ciążę przybiera na wadze. Często te zmiany w organizmie, skutkujące rozciąganiem się skóry, uzewnętrzniają się w postaci mało estetycznych śladów, tzw. rozstępów.

Czytaj dalej…

Poronienie

poronieniePrawidłowo przebiegająca ciąża trwa zwykle około 40 tygodni. W trakcie tego dziewięciomiesięcznego okresu płód zwiększa swoją wagę i wielkość oraz wykształca wszelkie, niezbędne mu do przeżycia poza macicą, narzędzie i odruchy. Nie zawsze jednak ciąża przebiega bez komplikacji – zdarza się, że kończy się na przed planowanym terminem. Mówimy wtedy o porodzie przedwczesnym. Gdy jednak ciąża ulega zakończeniu przed 23 tygodniem życia – zjawisko to nazywamy poronieniem.

Czytaj dalej…

34 tydzień ciąży

kobiecośćDziecko w 34 tygodniu ciąży waży ponad 2 kilogramy i mierzy w pozycji embrionalnej około 32-35 centymetrów, a po wyprostowaniu ciała – nawet do 45 centymetrów. 34 tydzień ciąży to trudny okres tak dla kobiety, jak i dla dziecka.

Czytaj dalej…