Artykuły w temacie: karmienie piersią

Czy muszę używać laktatora?

Dla niemowlaka nie ma lepszego pokarmu niż mleko matki – zapewnia ono odpowiednią ilość składników odżywczych, witamin oraz przeciwciał. Niestety, nie zawsze jest możliwe karmienie malucha bezpośrednio za pomocą piersi. Niezależnie od tego, czy problem jest jedynie przejściowy, czy też długookresowy, dobry laktator okazuje się wówczas nieocenioną pomocą.

Czytaj dalej…

Czy można stosować antykoncepcję hormonalną w czasie karmienia piersią?

pani z tabletkamiCiąża to duże obciążenie dla organizmu. W jej trakcie zmienia się wygląd kobiecego ciała, co jest związane głównie ze zmianami hormonalnymi. Wzrastający poziom hormonów powoduje rozregulowanie działania niektórych układów, np. rozrodczego. Dowodem na to jest chociażby fakt, że po porodzie, w trakcie połogu, pierwszej miesiączki spodziewać się możemy dopiero po okresie 4-6 tygodni. Jednakże, co ważne, zajście w kolejną ciążę jest możliwe już po około 3 tygodniach od porodu!

Czytaj dalej…

Odstawianie dziecka od piersi

karmienie piersia

W życiu każdej mamy przychodzi dzień, kiedy czuje ona, że nadszedł czas na zaprzestanie karmienia dziecka piersią. Niektóre kobiety taką decyzję podejmują wcześniej, inne – później. Uzależnione jest to od rożnych czynników, takich jak konieczność powrotu do pracy czy chociażby zmęczenie. Powodów może być bardzo dużo, warto jednak uświadomić sobie, że odstawianie dziecka od piersi to naturalna kolej rzeczy w rozwoju malucha.

Czytaj dalej…