Na co zwracać uwagę zapisując dziecko do przedszkola?

Podjęcie decyzji o posłaniu malucha do przedszkola często oznacza nie koniec, ale początek problemów. Nie każda placówka jest przecież tak samo atrakcyjna, konieczne jest więc odpowiedzenie sobie na pytanie o to, czym się kierować wybierając przedszkole dla malucha.

Oczywiście, wiele zależy od położenia, w jakim się znajdujemy (tu w grę wchodzi między innymi: sytuacja finansowa rodziny, stopień samodzielności dziecka, bliskość dziadków, którzy mogą pomóc w jego wychowaniu), można jednak wskazać grupę czynników, których w żadnym wypadku nie powinniśmy lekceważyć.

  1. Czynnik finansowy

Debata dotycząca tego, czy przedszkole państwowe jest w stanie zagwarantować dziecku bezpieczeństwo, a przedszkole prywatne – przygotować je do życia w świecie pełnym wyzwań trwa od lat, niewiele wskazuje przy tym na to, że w najbliższym czasie będziemy mogli liczyć na jej rozstrzygnięcie. Niektórzy rodzice śledzą padające w niej argumenty, inni jednak uważają, że wywody zwolenników i przeciwników różnych typów przedszkoli nie mają większego znaczenia, na wybór konkretnej placówki wpływ ma bowiem przede wszystkim pojemność domowego budżetu. Przedszkola państwowe jawią się w tym kontekście jako propozycje tańsze, należy jednak liczyć się z tym, że nie na każdego czeka w nich miejsce. Z kolei przedszkola prywatne są najczęściej otwarte dla każdego dziecka, koszt miesięcznego pobytu malucha w tego rodzaju placówce nierzadko przekracza jednak tysiąc złotych.

  1. Odległość

Posyłając dziecko do przedszkola warto mieć na uwadze i to, że trasę z domu do placówki, w której będzie przebywał maluch będzie pokonywać w pośpiechu, często przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych i w  porach, które wypełniają ulice kierowcami. Jeżeli zatem istnieje taka możliwość, starajmy się wybierać przede wszystkim te placówki, które znajdują się w pobliżu naszego miejsca zamieszkania. Decydując się na taki krok zapewnimy sobie kilka dodatkowych minut snu i mniejszy stres, a odprowadzanie dziecka do przedszkola nie będzie tożsame ze spóźnianiem się do pracy.

  1. Program nauczania

Choć wielu rodziców wychodzi z założenia, że przedszkole jest miejscem, w którym maluch powinien przede wszystkim dobrze się bawić nie oznacza to wcale, że na tym kończą się jego funkcje. Przedszkole powinno stwarzać dziecku możliwość rozwoju, warto zatem dowiedzieć się, co jest w stanie zaproponować maluchowi. Pamiętajmy jednak, że żadna przesada nie jest wskazana. Przedszkole nie musi być miejscem, w którym czas dziecka przeznaczany jest wyłącznie na zabawę, nie warto jednak również zmuszać malucha do nadmiernej ilości zajęć , może się bowiem okazać, że działanie takie zniechęci dziecko do dalszej nauki.

  1. Języki obce

O tym, jak ważna jest nauka języków obcych nie trzeba nikomu przypominać, w przypadku maluchów jej znaczenie jest przy tym szczególnie duże. Pokolenie rodziców dzisiejszych przedszkolaków mogło jeszcze liczyć na znalezienie pracy bez umiejętności porozumiewania się po angielsku lub niemiecku, trudno jednak liczyć na to, że maluchom również się to uda. Nauka języków obcych w przedszkolu odbywa się poprzez zabawę, nie oznacza to jednak, że musi być mało efektywna.

  1. Dodatkowe atrakcje

Przedszkole jest miejscem, w którym dziecko powinno dobrze się bawić nabywając jednocześnie nowe umiejętności, z całą pewnością jednak na tym nie kończą się jego funkcje. Placówka tego rodzaju powinna starać się przybliżać dziecku otaczający je świat, to zaś jest możliwe przede wszystkim wówczas, gdy maluchy są zabierane do kina, teatru, lasu lub na pobliski basen. Przed zapisaniem dziecka do przedszkola warto zorientować się zatem, jaka jest jego oferta w tym zakresie.

Dodaj komentarz