Plecaki szkolne kształtujące prawidłową postawę

uczniowie

Skrzywienia kręgosłupa u dzieci są cechą znamienną dla obecnych czasów, a do tego typu dysfunkcji przyczynia się wiele elementów życia w cywilizowanym społeczeństwie. Ciężkie plecaki szkolne, wypełnione wieloma podręcznikami, pomocami naukowymi i przyborami nie poprawiają tego stanu nadmiernie obciążając plecy dziecka i prowadząc do poważnych problemów w przyszłości.

Producenci plecaków dokładają wszelkich starań do swoich projektów zwracając szczególną uwagę na to, aby wymuszały na dziecku odpowiednią postawę i dzięki temu wpływały na profil kręgosłupa.

Cechy zdrowych plecaków szkolnych

Jedną z najważniejszych cech zdrowego szkolnego plecaka jest równomierny rozkład ciężaru na plecach dziecka.

Wymuszenie takiego ułożenia wymaga zastosowania różnych ciekawych, starannie przemyślanych rozwiązań, dzięki którym podczas zakładania plecak dopasowuje się automatycznie do konkretnej potrzeby. Należy również pamiętać, aby uczeń nigdy nie nosił plecaka na jednym ramieniu- wtedy całe obciążenie plecaka lokuje się na szelce, także system pleców traci swoje właściwości, a ramię dziecka niezdrowo się formuje.

    • Specjalnie zaprojektowane plecy plecaków, wykonane w formie profilowanej, dodatkowo wyłożonej miękka gąbką i siateczkową tkaniną, która zapewnia przepływ powietrza między skórą dziecka a materiałem. Dzięki temu plecy nie są narażone na pocenie i nie wymuszają na dziecku poszukiwania innej, bardziej komfortowej pozycji. Przykładem może być model HIT 812 wyposażony w specjalne miękkie poduszki umieszczone w starannie przemyślanych obszarach pleców.
    • Usztywnienie tyłu plecaka, wykonane z profilowanego aluminium, dzięki czemu jest bardzo lekkie i nie stanowi dodatkowego obciążenia dla dziecka. Pusty plecak z usztywnieniem waży zazwyczaj mniej niż kilogram. Sztywny stelaż może być wyjęty dzięki specjalnie zaprojektowanej kieszeni. Plecak bez usztywnienia może pomieścić notebook, albo tablet. Przykład demontowanego usztywnienia można zobaczyć w modelu EFI 134.
    • Szerokie, wykładane miękką gąbką ramiona szelek. Wąskie paski praktykowane w przeszłości przy dużych obciążeniach wrzynały się w ramiona powodując dyskomfort, ale również zmuszając dziecko do zmiany ich pozycji, w celu uniknięcia bolesnych odcisków. Szelki szerokie na ramionach amortyzują obciążenia i nie wywołują dyskomfortu.
    • System regulacji szelek, zazwyczaj dwuelementowy, pozwalający na dopasowanie ich długości do wzrostu dziecka. Takie rozwiązanie umożliwia rośnięcie plecaka razem z dzieckiem, co jest ważne zwłaszcza w szkole podstawowej, kiedy wzrost dziecka zmienia się z miesiąca na miesiąc. Wydłużanie szelek umożliwia dopasowanie położenia ciężaru na plecach w najbardziej optymalnym miejscu. Przykładem takiego rozwiązania jest to zastosowane w modelu CHI 703.
    • Pasek piersiowy z klamerką pozwalający na zapięcie plecaka i unieruchomienie go w stałym położeniu. Dzięki temu zabezpieczeniu podczas pochylania się dziecka, czy zmiany pozycji ciężar nie przemieszcza się i nie zagraża jego plecom oraz szyi.

Praktyczne rozwiązania stosowane przez firmę Topgal to przykład dbałości o postawę dziecka. Wszelkie nowinki technologiczne do maksimum eliminują zagrożenie odkształceń kręgosłupa spowodowane obciążeniem pleców. Zasady produkcji modeli zgodnych z tymi normami dotyczą zarówno modeli dla dzieci, jaki dla nastolatków ze szkól ponadgimnazjalnych.

Dodaj komentarz