Jak pomóc noworodkowi cierpiącemu na kolkę?

Crying baby

Kolki obawia się większość świeżo upieczonych rodziców. Jest to bowiem bardzo uciążliwa dolegliwość, gdyż maluszek cierpi z powodu bólu brzuszka, a rodzice często nie potrafią mu ulżyć. Warto więc zaznaczyć, że odpowiednia pielęgnacja noworodka cierpiącego z powodu kolek wcale nie jest trudna, a ponadto nie jest ona niebezpieczna dla dziecka.

Ciepło uśmierzające ból

Jednym z najlepszych sposobów na przyniesienie ulgi dziecku cierpiącemu na kolki jest przygotowanie dla niego ciepłej kąpieli. Noworodek odpręża się bowiem w wodzie, która jest dla niego doskonale znanym i przyjaznym środowiskiem. Kąpiąc dziecko, należy polewać jego brzuszek ciepłą wodą i delikatnie masować go okrężnymi ruchami zgodnymi z kierunkiem ruchu wskazówek zegara.

Innym sposobem jest ogrzewanie brzuszka maleństwa za pomocą strumienia ciepłego powietrza z suszarki. Suszarkę należy ustawić na najniższą temperaturę i delikatnie ogrzewać brzuszek. Trzeba jednak pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości suszarki od ciałka dziecka, gdyż w przeciwnym razie możemy poparzyć noworodka.

Farmaceutyki

Gdy proste, domowe sposoby nie przynoszą dziecku ulgi, należy sięgnąć po farmaceutyki. W aptekach znajdziemy leki na kolkę, które można podawać dzieciom od pierwszych dni życia. Są one bowiem bezpieczne dla maluszka, gdyż nie wchłaniają się z przewodu pokarmowego do krwiobiegu. Środki te są oparte na simetikonie, który jest substancją czynną występującą w wielu popularnych lekach na wzdęcia np. w Espumisanie, który mogą zażywać również kobiety ciężarne.

Dzięki lekom, dziecko będzie mogło pozbyć się nadmiaru gazów z jelit, które powodują ból oraz dyskomfort. Noworodek stanie się po lekach spokojniejszy i będzie mieć znacznie mniejsze problemy trawienne.

Profilaktyka na początek

Pielęgnację noworodka z kolkami należy zacząć od profilaktyki – jest ona bowiem kluczowa do uniknięcia sytuacji, w których dziecko zaczyna cierpieć z powodu silnego bólu. Należy więc pamiętać o tym, że malcowi powinno odbić się po każdym karmieniu, by w ten sposób mógł on pozbyć się części powietrza połkniętego wraz z jedzeniem, bowiem to ono jest zwykle przyczyną kolek. Aby noworodkowi się odbiło, należy spionizować go po karmieniu poprzez ułożenie go na ramieniu. Na ramieniu najlepiej jest położyć sobie tetrową pieluszkę, gdyż odbijaniu zwykle towarzyszy ulewanie pokarmu. Można również delikatnie poklepywać dzidziusia po pleckach.

Zobacz również: wkładki laktacyjne

Dodaj komentarz