Jak urządzić i wyposażyć plac zabaw dla dzieci?

plac_zabaw_sciana

Jako rodzic doskonale wiesz, że Twoje dziecko uwielbia przebywać na świeżym powietrzu. By zapewnić mu wiele atrakcji, warto pomyśleć o placu zabaw. Dzięki takiemu dziecko będzie miało szansę aktywnie spędzić okres letni.

Plac zabaw to miejsce zaprojektowane i urządzone z myślą o dziecku. By podczas zabawy było ono bezpieczne, rodzice powinni pomyśleć o tym, by miejsce do zabawy zostało zlokalizowane w odpowiedniej części ogrodu i zostało wyposażone w solidne konstrukcje. Wykonanie ciekawego kąciku z myślą o dziecku nie jest czasochłonne, dlatego warto o nim pomyśleć.

Od czego zacząć projektowanie ogrodowego placu zabaw? Od wybrania miejsca, w którym zostanie ustawiona piaskownica, ścianka wspinaczkowa, domek do zabawy, zjeżdżalnia czy huśtawki. Najlepiej, by rodzice wybrali takie miejsce, z którego będą mogli obserwować dziecko, niezależnie od tego, czy będą przebywać w domu czy odpoczywać w altanie. Warto też pamiętać, by miejsce było przynajmniej częściowo zacienione i osłonięte od wiatru.

Coś dla najmłodszych…

Najmłodsze dzieci chętnie bawią się w piaskownicy. Taką rodzice mogą wykonać samodzielnie lub zakupić gotową. W sklepach dostępne są piaskownice o różnych wielkościach i wykonane z rozmaitych materiałów np. drewna. Decydując się na taki element wyposażenia placu zabaw, warto pamiętać o dwóch kwestiach: nabyciu szeregu zabawek, którymi dziecko będzie mogło się bawić w piaskownicy i regularnej wymianie piasku.

Drewniana wieżyczka ze zjeżdzalnią

Plac Zabaw z ścianką wspinaczkową, piaskownicą i mostem

Piasek, w którym bawi się dziecko, powinien być czysty. Przy zakupie piaskownicy czy elementów niezbędnych do jej wykonania, należy pomyśleć o nabyciu np. plandeki. Taką będzie można zabezpieczyć piasek w piaskownicy przed czynnikami atmosferycznymi czy domowymi zwierzętami. Warto o tym pamiętać.

…i starszych dzieci

Jak urządzić plac zabaw z myślą o starszych dzieciach? Niezastąpiony będzie szereg urządzeń, które będą mogli oni wykorzystać do zabawy. Poza zjeżdżalnią, huśtawkami czy domkiem, warto pomyśleć również o ściance wspinaczkowej czy sznurowych drabinkach. Takie elementy wchodzą w skład zróżnicowanego placu zabaw, pozwalającego na świetną zabawę.

Większość urządzeń mogących znaleźć się na placu zabaw, można zakupić w dobrze zatowarowanych sklepach, również internetowych np. Ogrodosfera. By jednak wybrać dobrze, przed zakupem wybranych kombinacji, warto sprawdzić ich obciążenie, solidność i wytrzymałość konstrukcji. Oczywistym jest, że urządzenia stanowiące wyposażenie placu zabaw powinny być pozbawione ostrych krawędzi czy wystających elementów.

Plac Zabaw z ścianką wspinaczkową, piaskownicą i mostem

Drewniana wieżyczka ze zjeżdzalnią

Jakie podłoże na placu zabaw?

Zasadniczo nie ma przeszkód, by nabyte sprzęty umieścić bezpośrednio na trawie. Ponieważ większość dostępnych w sklepach kombinacji została wykonana z drewna, całość świetnie się komponuje i dobrze wygląda. Innym możliwością jest zastosowanie nawierzchni amortyzującej ewentualne upadki. To rozwiązanie, które warto rozważyć, bo pozwala zapewnić wszystkim bawiącym się dzieciom bezpieczeństwo.

O dodatkowej powierzchni warto pomyśleć również wówczas, gdy w ogrodzie ma znaleźć się basen. Wykorzystać można miękki piasek czy nawet styropian. Ten drugi materiał gwarantuje, że woda w zbiorniku będzie cieplejsza. Przy wyborze basenu trzeba jednak pamiętać o tym, by nie był on za duży. W czasie jesieni plac zagospodarowany pod basen można wykorzystać do rozpalania ognisk.

Jak zadbać o nabyte konstrukcje?

Większość dostępnych na rynku kombinacji została wykonana z drewna. Ten materiał jest solidny i trwały, ale nie można zapomnieć, że wymaga pielęgnacji. Ponieważ większość elementów można pomalować na dowolny kolor, warto pamiętać też o impregnatach, lakierach czy olejach, czyli środkach zabezpieczających drewno.

Konserwację nabytych sprzętów należy powtarzać w regularnych odstępach czasowych, najlepiej co sezon. Przy okazji tych czynności rodzice mogą dokładnie obejrzeć poszczególne elementy, dzięki czemu nabywają pewność, że cała konstrukcja jest w pełni bezpieczna dla dzieci.

By w ogrodzie panowała harmonia

Wydzielenie w ogrodzie kąciku z myślą o stworzeniu placu zabaw dla dzieci, nie powinno zaburzyć ogólnej koncepcji ogrodu. Ponieważ dzieci są aktywne, warto pomyśleć o dodatkowym ogrodzeniu części zaprojektowanej i stworzonej z myślą o najmłodszych. W ten sposób wszyscy bawiący się na placu zabaw, będą wiedzieli, gdzie powinni zostawić swoje zabawki.

W części przeznaczonej dla dzieci warto zrezygnować z większości roślin czy kwiatów. Z całą pewnością należy zaniechać sadzenia tych, które mają kolce czy które łatwo uszkodzić. Jeżeli dziecko jest alergikiem, rodzice muszą pamiętać, że część roślin i drzew jest silnie uczulająca. I z takich należy zrezygnować. Dzięki zastosowaniu się do wszystkich wyżej wymienionych wskazówek, każdy rodzic z łatwością stworzy wyjątkowy plac zabaw.

Zdjęcia wyposażenia placu zabaw pochodzą ze strony http://ogrodosfera.pl/plac-zabaw.

Dodaj komentarz