Diagnoza stulejki u chłopców

kid boy on mother hands in hospital at doctor having examination

Ścisłe przyleganie napletka do żołędzi u niemowlęcia jest naturalne i nie powinno Cię niepokoić. Stulejka fizjologiczna zanika u kilkulatka. Jednak w niektórych przypadkach wymaga konsultacji z lekarzem i wdrożenia odpowiedniego leczenia.

Dbasz o swoje dziecko od pierwszych dni życia – kąpiesz je, przewijasz i pielęgnujesz, zwracając szczególną uwagę na wrażliwe narządy maleństwa. Dlatego myśl o tym, że Twój synek ma stulejkę, może Ci się wydawać szczególnie niepokojąca. Jednak zanim wpadniesz w panikę, dowiedz się nieco więcej o tym stanie – stulejka nie zawsze jest groźna, lecz w niektórych przypadkach wymaga interwencji lekarza.

Kiedy stulejka jest normą

Stulejka jest to zwężenie napletka, które uniemożliwia zsunięcie go z żołędzi penisa. Zjawisko takie jest fizjologiczne uwarunkowane u małych chłopców, ponieważ w ich przypadku napletek przyklejony jest do żołędzi tłuszczową wydzieliną, tak zwaną mastką. Pediatrzy przestrzegają przed odciąganiem na siłę napletka u maluchów – powoduje to ból i może wywołać niebezpieczne komplikacje. Około 2. roku życia chłopca mastka zaczyna się wypłukiwać, a napletek stopniowo odklejać. Jeśli nie dzieje się tak u 3-letniego chłopca, należy skontaktować się z lekarzem. Stulejka ustępuje około 5-7. roku życia dziecka lub nawet później, jednak powinien kontrolować ją specjalista.

Gdy stulejka sprawia ból

Stulejka nie zawsze ma taką samą postać – diagnozuje się ją także wtedy, gdy napletek daje się odciągnąć, jednak występują przy tym krwawienia, pęknięcia i ból. Forsowne odciąganie napletka tylko komplikuje sprawę – w miejscu pęknięć tworzą się nierozciągliwe blizny, które pogarszają występujące zwężenie. W skrajnych przypadkach stulejka u chłopców może utrudniać oddawanie moczu i powodować zakażenia pod napletkiem. Objawiają się one m.in. występowaniem ropnej wydzieliny, zaczerwienieniem, obrzękiem i bólem. Stulejka w takiej postaci wymaga jak najszybszego wdrożenia odpowiedniego leczenia, aby przynieść dziecku ulgę i zapobiec powikłaniom.

Leczenie stulejki

W większości przypadków w leczeniu stulejki u dzieci skuteczne okazują się maści sterydowe – pomagają one w odklejeniu napletka i przywróceniu jego funkcji. Jeśli metoda ta nie przyniesie rezultatu, może być konieczna interwencja chirurgiczna. U dzieci operację wykonuje się w znieczuleniu ogólnym – może ona polegać na poszerzeniu ujścia napletka, tak aby mógł on swobodnie zsuwać się z żołędzi. Jednak i w tym wypadku efekt nie zawsze jest wystarczający. W rzeczywistości jedynym stuprocentowo skutecznym sposobem na likwidację stulejki jest całkowite usunięcie napletka – znane od tysiącleci jako obrzezanie. W każdym wypadku proces gojenia wymaga stałej kontroli lekarza. Duże znaczenie ma także dbanie o prawidłową higienę prącia, używanie specjalnych płynów do mycia o odpowiednim pH, a także wyeliminowanie ryzyka występowania innych chorób, takich jak np. niedorozwój prącia.

Dodaj komentarz