Praktyczne wskazówki w karmieniu piersią

Karmienie piersią, choć jest naturalną czynnością, wiąże się z wieloma trudnościami. Najwięcej problemów mają przede wszystkim świeżo upieczone mamy, które nie wiedzą jak prawidłowo karmić. Dziś przedstawiamy praktyczkę wskazówki w karmieniu piersią, które ułatwią początku waszej wspólnej, mlecznej przygody.

Jakie korzyści niesie za sobą karmienie piersią?

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia, a następnie kontynuowanie aż do 2 roku życia, również w trakcie rozszerzania diety. Karmienie piersią to nie tylko naturalna więź między dzieckiem a matką, ale również wiele innych korzyści. Zalicza się do nich przede wszystkim:

• korzystny wpływ na zdrowie dziecka
• wspieranie odporności oraz rozwoju, a także zmniejszenie wystąpienie różnych chorób
u dziecka np. cukrzycy typu 1, nadciśnienia tętniczego, astmy,
• zminimalizowanie ryzyko wystąpienia infekcji m.in. przewodu pokarmowego i
zapalenia ucha,
• stworzenie silnej więzi emocjonalnej mamy z dzieckiem,
• szybsze dojście do siebie po porodzie,
• zmniejszenie ryzyka wystąpienia osteoporozy i depresji u mamy,
• szybsze zrzucenie kilogramów po ciąży.

Praktyczne wskazówki w karmieniu piersią

Karmienie piersią jest naturalnym procesem. Jednak na początku jest dość trudne i wymaga
stosowania się do kilku wskazówek:

1. Zadbaj o odpowiednią pozycję

Kluczową kwestią jest odpowiednia pozycja. Powinnaś siedzieć lub leżeć tak, aby było Ci wygodnie. Warto skorzystać ze specjalnych poduszek przeznaczonych do karmienia, które ułatwiają cały proces i sprawią, że będzie jeszcze bardziej komfortowo. Najpopularniejsza jest pozycja klasyczna. Mama siedzi, a brzuszek dziecka styka się z brzuszkiem mamy. Kobieta podpiera łokciem główkę maluszka, a przedramieniem plecy.

2. Karm na żądanie

Karmienie piersią powinno odbywać się na żądanie, czyli wtedy, gdy dziecko chce. A także tak długo, jak dziecko chce. Zazwyczaj trwa to 15-20 minut. Na samym początku liczba karmień wynosi od 8 do 12 na dobę.

3. Nie rób przerw od karmienia w nocy

Absolutnie nie rób przerw od karmienia w nocy, ponieważ mogą zaburzyć proces laktacji. Taka przerwa nie powinna wynosić więcej niż 4 godziny.

4. Proponuj obydwie piersi

Na samym początku karm dziecko z obydwóch piersi. Gdy jedna pierś zostanie opróżniona, zaproponuj dziecku drugą.

Kryzys laktacyjny – jak go rozwiązać?

Niektóre mamy mają problem z laktacją. Wiele z nich dopada kryzys laktacyjny, którego przyczyną jest mała ilość pokarmu. W takich sytuacjach wiele kobiet sięga po mleko modyfikowane, obawiając się, że dziecko nie naje się z piersi. Jednak, gdy masz do czynienia z kryzysem laktacyjnym, najważniejsza jest cierpliwość. Przystawiaj dziecko do piersi jak najczęściej. Dobrze się odżywiaj i nawadniań, a także myśl pozytywnie. Kryzys powinien minąć po kilku dniach, a Wasza mleczna przygoda będzie trwać. Jeśli kryzys trwa dłużej, warto skorzystać z porady certyfikowanego doradcy laktacyjnego. Jego wiedza i doświadczenie z pewnością rozwiąże Twój problem.

Aby dowiedzieć się więcej wejdź na https://www.philips.pl/c-m-mo/poradnik-karmienia-piersia.

1 komentarz

  1. Aśka

    Mnie moja przyjaciółka kupiła rękawicę do badania piersi w domu, bym co miesiąc pamiętała o profilaktyce, bo zdrowa mama to zadowolona mama i dziecko 😉

Dodaj komentarz