Niepokojące objawy po porodzie

połógOkres około 6 tygodni po porodzie nazywany jest połogiem. Podczas niego następuje cofnięcie się wszystkim zmian, jakie zaszły w organizmie kobiety w czasie ciąży i porodu: obkurcza się macica, goją się rany w okolicy krocza, a jajniki i układ hormonalny podejmują na nowo swoje funkcje i są gotowe do zapłodnienia. Jednakże podczas tego okresu kobieta może odczuwać pewne dolegliwości. Często są one powodem jej niepokojów – jak rozpoznać, które objawy są normalne dla okresu około- i poporodowego, a z którymi należy się zgłosić do lekarza?

 1. Ból brzucha.

Ból brzucha po porodzie spowodowany jest kurczeniem się macicy, rozciągniętej podczas noszenia przez 9 miesięcy dziecka. Ból brzucha powinien ustąpić po kilkunastu dniach po porodzie.

NIEBEZPIECZEŃSTWO: kobieta powinna skonsultować się z lekarzem, gdy odczuwa nieustający, silny ból w podbrzuszu, tym bardziej, jeśli towarzyszy mu obfite krwawienie.

 1. Ból krocza.

Ból w okolicach dróg rodnych spowodowany jest najczęściej przez rozciągnięcie krocza w wyniku naturalnego porodu. Czasem krocze jest dodatkowo nacinane, a potem zszywane, co może także być przyczyną odczuwania bólu, który powinien ustąpić po ok. 3 tygodniach od akcji porodowej.

 1. Wydzielina z dróg rodnych.

Wydzielina z dróg rodnych w okresie po porodzie jest nazywana tzw. odchodami połogowymi. Mają one kolor początkowo jasnoczerwony, a w miarę upływu czasu zmieniają barwę na brunatną. Wydzielina ta jest naturalnym objawem u kobiet po porodzie.

NIEBEZPIECZEŃSTWO: jeśli wydzielina jest bardzo gęsta i ma nieprzyjemny kolor, albo towarzyszą jej obfite, jasnoczerwone krwawienia – należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem, bo mogą to być objawy krwotoku bądź zakażenia macicy.

 1. Bolesność piersi.

Dolegliwość ta spowodowana jest przez zaczopowanie przewodów mlekowych lub przez pęknięcia w brodawkach. Należy szczególnie dbać o brodawki, właściwie je pielęgnować i chronić oraz stosować odpowiednie techniki karmienia w celu złagodzenia bolesności.

NIEBEZPIECZEŃSTWO: niezwłocznie zgłoś się do lekarza, gdy z piersi wydobywa się ropna wydzielina, a bolesność piersi uniemożliwia normalne funkcjonowanie, bowiem mogą to być objawy zapalenia piersi.

 1. Obrzęki.

Obrzęki są czymś naturalnym dla organizmu, w którym w wyniku ciąży mogło nastąpić zatrzymanie wody. Niedługo po poradzie wszystkie „opuchnięcia” powinny zniknąć.

NIEBEZPEICZEŃSTWO: puchnięcie palców oraz twarzy i kończyn dolnych może być objawem zatrucia ciążowego. W przypadku zaobserwowania obrzęków tych części ciała oraz równoczesnego występowania nudności, wymiotów, bólów i zawrotów głowy czy zaburzeń widzenia, należy niezwłocznie udać się do lekarza.

 1. Ból kręgosłupa.

Odczuwany po porodzie ból kręgosłupa jest spowodowany przez nadmierne obciążenie pleców w czasie ciąży. Powinien on minąć samoistnie, a dolegliwości bólowe można uśmierzyć stosując gorsety ortopedyczne, ćwiczenia czy delikatny masaż.

NIEBEZPIECZEŃSTWO: jeśli ból nie ustępuje, należy zgłosić się do lekarza i poddać się specjalistycznemu leczeniu.

Kobiety nie powinny niepokoić takie objawy, jak wypadanie włosów, hemoroidy, żylaki i rozstępy – są to normalne dolegliwości, na które uskarża się wiele świeżo upieczonych matek. To, że nie są one groźne dla życia kobiety nie oznacza, że można je zostawić bez leczenia. Należy używać przepisanych przez lekarza leków, maści czy innych preparatów, łagodzących te przypadłości a w przypadku rozstępów – także kosmetyków, które niwelują nieestetyczny wygląd skóry.

Jeśli zaobserwujemy u siebie:

 • gwałtowne krwotoki,

 • nagłe pogorszenie samopoczucia wraz z występowaniem duszności i bólu w klatce piersiowej,

 • silne bóle głowy,

 • bóle łydek,

 • wysoką gorączkę,

 • problemy z oddawaniem moczu i stolca,

 • skłonności depresyjne i myśli samobójcze,

należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Wszystkie te objawy mogą zagrażać zdrowiu i życiu matki i muszą zostać zdiagnozowane i leczone.

1 komentarz

 1. Anka

  Ja po ciąży, i po połogu miałam problemy z regularnością cykli. Przed ciążą również miewałam takie problemy, ale nie dawały się tak bardzo we znaki. Lekarz polecił mi zacząć śledzić swoje cykle, kupiłam sobie komputer cyklu myway, który robił to bardzo precyzyjnie. Była to również moja antykoncepcja bo wiedziałam kiedy muszę się zabezpieczać. Swój komputer kupiłam na stronie naturalnaplodnosc.

Dodaj komentarz