Kilka sposobów na to, by kupić podręczniki taniej

textbook

Myśl o zakupie wyprawki szkolnej spędza wielu rodzicom sen z powiek. Przed problemem nie da się uciec, jeśli ma się dziecko w wieku szkolnym. Na szczęście istnieją sposoby, by zapłacić mniej za podręczniki.

W internecie i odpowiednio wcześnie

Przed problemem nie powinniśmy uciekać, tylko się z nim zmierzyć. W przypadku podręczników oznacza to, że powinniśmy kupić je możliwie wcześnie.

Jednak nie róbmy tego w pierwszej lepszej księgarni. Odwiedźmy przynajmniej kilka, by porównać ceny. Sprawę ułatwia internet. Skorzystajmy z dostępnych w sieci porównywarek. Zorientujemy się w cenach bez wychodzenia z domu.

W internecie można kupić tanie podręczniki. Na jednym egzemplarzu oszczędza się przynajmniej kilka-kilkanaście złotych. Do tego księgarnie internetowe organizują promocje, które sięgają 20-30 proc. Niekiedy zwalniają też z kosztów przesyłki albo umożliwiają darmowy odbiór w wybranym punkcie.

Ważne! Takie zniżki zwykle dostępne są już na początku wakacji. To najlepszy moment na rozpoczęcie kompletowania wyprawki. W naszym interesie jest więc jak najszybsze zdobycie wykazu podręczników. Wiele szkół udostępnia go już w połowie czerwca (do niedawna taki obowiązek nakładało na nie rozporządzenie ministra edukacji, ale niedawno zostało ono zniesione).

Uwaga! Jeśli już skusi nas na rabat, sprawdzajmy cenę ostateczną. Dlaczego? W wielu sklepach nawet po uwzględnieniu upustu książki są droższe niż u innych dystrybutorów. Jak się okazuje, każdy inaczej rozumie termin tanie podręczniki.

Jak jeszcze można wydać mniej na wyprawkę do szkoły? Odwiedźmy bazar książek używanych. Ostatnimi czasy takie wydarzenia organizują szkoły. Kiermasze umożliwiają odkupienie pozycji od starszych roczników. Tu oszczędności idą w dziesiątki procent. Wszystko zależy od naszych umiejętności negocjacyjnych, czyli tego, jak bardzo potrafimy się targować.

Nie wszyscy będą mieć możliwość zakupu książek używanych. Ze względu na zmiany podstawy programowej w młodszych klasach dość często zmieniają się podręczniki. Ale nie zawsze dotyczy to wszystkich przedmiotów.

Sposobem na podręczniki w dobrej cenie jest też unikanie kupowania całych zestawów. Choć to wygodne, to jednak pociąga za sobą spore koszty. Jeśli możemy nabyć podręcznik używany, zróbmy to. Wówczas będziemy musieli postarać się tylko o nowy zeszyt ćwiczeń.

Jeśli mimo wszystko skompletowanie wyprawki za gotówkę jest dla nas zadaniem nie do przeskoczenia, zapytajmy o możliwość zakupów ratalnych. Taką możliwość daje wiele wydawnictw i księgarń. Bardzo często raty są nieoprocentowane i wynoszą kilkadziesiąt złotych miesięcznie. Takie obciążenie domowego budżetu jest o wiele bardziej znośne niż jednorazowe wydawanie kilkuset złotych (500-600 zł trzeba zapłacić za komplet nowych podręczników do gimnazjum i liceum).

Rodziny w trudnej sytuacji finansowej oraz z niepełnosprawnym uczniem mogą również skorzystać z dopłat do zakupu podręczników. Chodzi o program „Wyprawka szkolna”, który przewiduje dofinansowanie sięgające nawet 700 zł. By móc ubiegać się o tę pomoc, trzeba wykazać się niskim dochodem na osobę w rodzinie. Obecnie próg wynosi 539 zł netto.

Dodaj komentarz