Jesienią szybciej robi się ciemno, dlatego maluchy zmuszone są żeby więcej czasu spędzać w domu. Bardzo często spragnione zabawy dzieci zaczynają rozrabiać, jest jednak sposób, aby uniknąć tego problemu i cieszyć się wspaniałą zabawą z pociechami. Kolorowanki to pobudzające wyobraźnię zajęcie, które, mimo, że znane jest od lat, to nieprędko odejdzie w zapomnienie.
Mimo, że dla wielu osób kolorowanki kojarzą się jedynie z przedszkolną zabawą, ten kreatywny sposób spędzania czasu to o wiele więcej. Przede wszystkim, wspomagają rozwój małej motoryki, a dziecko ucząc się jak prawidłowo trzymać kredki i trenując koordynację przygotowuje się do pisania. Kolorowanie uczy cierpliwości i wspomaga rozwój wyobraźni, ponieważ dziecko może dowolnie wybierać kolory.
Zalety kolorowania
Kolorowanie jest ważnym narzędziem w edukacji dziecka, które rozwija wiele niezbędnych umiejętności malucha. Niektórzy rodzice zachęcają dziecko do samodzielnego rysowania i malowania, uważając kolorowanki za mało kreatywne zajęcie. Należy jednak zrozumieć, że zarówno wyobraźnia jak i umiejętności manualne dziecka poprawiają się dzięki kolorowaniu. Podczas kolorowania dzieci muszą korzystać z obu rąk, jedną przytrzymując papier a drugą trzymając kredki, co przyda się podczas późniejszej nauki pisania. Temperowanie, wyjmowanie i odkładanie na miejsce przyborów to doskonałe ćwiczenie koordynacji. Kolorowanki stanowią również trening dla dziecięcych mięśni, które początkowo nie są przygotowane do długotrwałego trzymania długopisu lub ołówka. Dzięki wykorzystaniu kredek, które pozwalają na stosowanie zmiennego nacisku, maluch kształtuje zmysł kinestetyczny, inaczej nazywany propriocepcją. To dzięki niemu wiemy, z jaką siłą należy nacisnąć na klamkę, aby otworzyć drzwi, lub z jaką mocą chwycić igłę do szycia. Kolorowanie obszaru ograniczonego liniami również przygotowuje dzieci do nauki pisania.
Koordynacja ręka – oko
Prawdopodobnie największą zaletą kolorowanek jest rozwijanie synchronizacji pomiędzy bodźcami wzrokowymi przekazywanymi do mózgu a impulsami pobudzającymi mięśnie rąk. Prawidłowa koordynacja ruchów dłoni jest podstawą do wykonywania precyzyjnych czynności i jest umiejętnością niezbędną w dorosłym życiu. Zamalowywanie zarówno dużych jak i malutkich obszarów uczy dzieci dostosowywania aktywności mięśni do wykonywanego zadania.
Rodzaje przyborów plastycznych
Kolorowanie jest świetną okazją, aby dziecko poznało rozmaite przybory plastyczne. Najlepiej pozostawić maluchowi dowolność w wyborze pomiędzy kredkami ołówkowymi, pastelowymi, świecowymi czy flamastrami. Dzięki temu dziecko przeżyje wspaniałe chwile odkrywając bogactwo możliwości i różnorodność dostępnych materiałów. Następnym krokiem może być wykorzystanie farb plakatowych i wodnych, a w przypadku starszych dzieci – wyklejanie z użyciem bibuły, skrawków papieru lub materiału.
Psychologiczne aspekty kolorowania
Wraz ze wzrostem popularności kolorowanek dla dorosłych, psychologowie przeprowadzili badania nad wpływem kolorowania na psychikę. Uzyskane wyniki pokazują, że zabawa z kredkami doskonale odstresowuje, odpręża, poprawia koncentrację, uspokaja, wycisza i pomaga w bezsenności. Monitorowanie aktywności mózgu wykazało, że podczas kolorowania pojawiają się fale alfa odpowiedzialne za stan relaksacji. Dodatkowo, zaobserwowano największą aktywność w regionie płata czołowego, odpowiedzialnego za planowanie i rozwiązywanie problemów.
Jakie kolorowanki wybrać?
Dla najmłodszych dzieci przeznaczone są łatwe kolorowanki z kilkoma dużymi obszarami przeznaczonymi do pokrycia kolorem. Wraz z wiekiem należy zwiększyć trudność powierzonego maluchowi zadania i wybierać obrazki z małymi elementami, które wymagają większego skupienia oraz precyzyjnych ruchów. Jeżeli dziecko jest prawdziwym mistrzem wypełniania konturów, a zabawa z kredkami sprawia mu mnóstwo radości można sięgnąć po książki do kolorowania dla dorosłych, w których znaleźć można naprawdę ciekawe i trudne wzory. Duży wybór kolorowanek dla dzieci znajduje się na stronie: http://www.osesek.pl/wychowanie-i-rozwoj-dziecka/kolorowanki-dla-dzieci.html
Kolorowanki się znudziły? Pora na następny krok!
Jeżeli maluchowi znudziły się zwykłe kolorowanki zabawę można urozmaicić na wiele sposobów. Jednym z nich jest zastąpienie kredek kuleczkami z kolorowej bibuły, którymi wyklejane są kontury wzoru. Takie zadanie wymaga ogromnej precyzji i cierpliwości. Do wyklejanki można również użyć materiałów z ciekawą strukturą, jak na przykład włóczka czy folia aluminiowa, które pozwolą uzyskać efekt trójwymiarowości. Ciekawą alternatywną dla klasycznej wersji są kolorowanki wodne – do zabawy potrzebny jest jedynie pędzel i odrobina wody, dzięki której biała kartka zamieni się w różnobarwny obrazek. Starsze dzieci mogą również z pomocą rodziców wyszywać wzory wzdłuż konturów przy pomocy igły i grubych kolorowych nici.
Książki aktywizujące
Od niedawna w księgarniach dostępne są również książki aktywizujące, które łączą kolorowanie, kreatywne zadania oraz naukę. Jest to doskonały pomysł na prezent i idealny sposób na zabawę dla każdego dziecka. Książki aktywizujące są dopasowane do wieku i umiejętności malucha, a niektóre przeznaczone są do konkretnych zadań – nauki liter, rozwijania logicznego myślenia czy poszerzania wiedzy z matematyki. Książkę łatwo zabrać do samochodu czy poczekalni u lekarza, dzięki czemu najmłodsi nigdy nie będą znudzeni.