Co robić, gdy dziecko obgryza paznokcie?

obgryzanie paznokciObgryzanie paznokci, zwane naukowo onychofagią, jest dosyć powszechną przypadłością. Szacuje się, że paznokcie obgryza blisko 30 % dzieci do lat 10 i blisko 45 % osób powyżej tego wieku i w równym stopniu dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

Skąd się bierze ten nawyk?

Ogólnie uznaje się, że jest kilka czynników, które mogą odpowiadać za obgryzanie paznokci. Najczęściej są to:

  • próba złagodzenia napięcia, wywołanego stresami, nagłymi zmianami w życiu itp.;

  • nuda – gdy dziecko nie ma nic do zrobienia, mimowolnie miewa nawyk wkładania palców do ust i obgryzania paznokci;

  • złe wzorce – obgryzając paznokcie dziecko może naśladować szkolnego rówieśnika bądź osoby z najbliższego otoczenia, np. rodziców;

  • mimowolna reakcja na głód.

Po co walczyć z obgryzaniem paznokci?

Wielu osobom może się wydawać, że obgryzanie paznokci przynosi jedynie problemy natury estetycznej. Każdy wie, jak brzydko wygląda obgryziona płytka paznokcia – jest nierówna, postrzępiona, często poza paznokciami uszkadzane są również skórki co sprawia, że pojawiają się nieestetyczne zadry, a nawet krew. Poza tym obgryzane paznokcie odrastają kruche i łamliwe, a długotrwały proces obgryzania płytek może powodować ich deformację.

Poza względami estetycznymi warto zdać sobie sprawę, że obgryzanie paznokci może być niebezpieczne ze względów zdrowotnych. Powodując mikrourazy skóry, pozbawiamy się naturalnej ochrony przed drobnoustrojami. Ranki w okolicach paznokci są sprzyjającymi warunkami do zakażenia i rozwoju takich chorób, jak grzybica. Przenosząc ręce do ust i wkładając do niej palce, wzrasta także zagrożenie zarażenia dzieci i nastolatków „chorobami brudnych rąk”, takimi jak gronkowce, sallmonella, lamblioza, czerwonka czy nawet żółtaczka! U dzieci w wieku przedszkolnym nader często właśnie w taki sposób dochodzi do przeniesienia się do wnętrza młodego organizmu owsików.

Obgryzanie paznokci wpływa także na stan uzębienia i jamy ustnej. Poza podwyższonym ryzykiem zakażenia pleśniawkami czy bolesnymi urazami dziąseł, na mechaniczne uszkodzenia narażone są również zęby. Długotrwałe obgryzanie paznokci może prowadzić do osłabienia uzębienia i jego kruszenia. Możliwe jest także trwałe skrzywienie gryzu.

Sposoby na obgryzanie paznokci

W przypadku leczenia nałogowego obgryzania paznokci ważne jest, aby zareagować jak najwcześniej. Najlepiej zacząć od obserwacji dziecka i zdiagnozować, co jest bezpośrednią przyczyną mimowolnego wkładania palców do ust. Dzięki temu będziemy mogli dobrać odpowiednie środki i skutecznie wyleczyć nasze dziecko z tej przypadłości.

Najważniejsze jest wyeliminowanie bądź zminimalizowanie działania czynnika, który jest bezpośrednim aktywatorem obgryzania. Jeśli jest nim stres czy głód, najłatwiej pokazać dziecku zamiennik aktywności, np. w przypadku rozładowywania napięcia dać mu piłkę-gniotkę, aby mógł zająć czymś ręce, czy zaproponować podgryzanie zdrowych przekąsek gdy jest głodne, takich jak np. ziarka czy suszone owoce.

Dosyć skutecznym sposobem jest także stosowanie płynów i lakierów do smarowania płytki paznokciowej. Gorzki smak tych specyfików powinien odstraszyć dziecko od wkładania palców do buzi. W przypadku starszego dziecka pomóc może rozmowa na temat tego, jak ważne jest dbanie o wygląd rąk – są przecież naszą wizytówką! Dla nastoletniej córki można nawet zaproponować estetyczne tipsy, które uniemożliwią jej obgryzanie paznokci. Ostatecznością jest wizyta u lekarza i leczenie farmakologiczne.

Pamiętajmy, że najważniejsza jest motywacja dziecka. Jeśli naprawdę będzie ono chciało pozbyć się tego nawyku – na pewno mu się uda. Zachęcajmy je więc i wspierajmy w tych działaniach.

1 komentarz

  1. mona

    Ja obgryzam do dziś nie pomógł mi pazurem zlizalam gorzki smak i było można o gryząc jak lakierem posmaruje to zdrapkę zębami lakier i jadę z obgryzaniem

Dodaj komentarz