“Niewinny” katarek

Bez wątpienia katar dzieci jest bardzo częstą przypadłością, szczególnie wieku niemowlęcego. Mimo to nie ma powodów do niepokoju, że nasza pociecha często odczuwa nieżyt nosa, ponieważ wynika to w głównej mierze z dopiero kształtującej się odporności.

katar-niemowle

Niemniej jednak zwyczajny i niegroźny katarek potrafi uprzykrzyć życie niemowlakowi, a nieleczony potrafi spowodować poważne komplikacje zdrowotne, wliczając w to zapalenie ucha środkowego oraz płuc. Oto kilka metod na jego skuteczne pozbycie się.

Lepiej leczyć czy przeczekać?

Truizmem jest stwierdzenie, iż leczony nieżyt nosa trwa tydzień, a nieleczony – siedem dni. Tymczasem warto mieć również na względzie fakt, że katar dzieci jest niezwykle uciążliwy, ponieważ noworodki i niemowlaki potrafią oddychać wyłącznie przez nos. Dlatego też bardzo cierpią, kiedy pojawi się gęsta wydzielina. Co zatem można zrobić we własnym zakresie, aby ułatwić swojemu dziecko swobodne oddychanie? Wszak nie każdy katar dzieci wymaga wizyty u pediatry, zwłaszcza gdy nie wpływa na ogólne samopoczucie maluszka i nie obserwuje się braku apetytu.

Domowe sposoby na początek

Bardzo istotne jest udrażnianie zatkanego noska z pomocą specjalnego aspiratora lub odciągacza podłączanego do odkurzacza. Obecnie nie poleca się używanie gruszek, którymi łatwo można uszkodzić delikatną śluzówkę nosa. Kiedy wydzielina jest mało płynna, należy wcześniej zaaplikować do nosa sól fizjologiczną lub sól morską, które rozrzedzą ją i umożliwią jej łatwiejsze usunięcie. Co więcej, doskonale nawilżą śluzówkę w przeciwieństwie do tradycyjnych kropli do nosa, które ją wysuszają i skutkują dalszym uczuciem zatkanego nosa. Pomimo tego nie wolno przesadzać z używaniem aspiratora i jedynie stosować go w razie konieczności, czyli przed karmieniem i przed ułożeniem pociechy do snu. Równie ważne jest wietrzenie i nawilżanie pomieszczenia, w którym przebywa dziecko, ponieważ suche powietrze wysusza śluzówkę nosa, prowokując dalszy katar dzieci.

Pomoc lekarza niezbędna

Istnieją jednak sytuacje, które wymagają, żeby katar dzieci został dokładnie zdiagnozowany przez pediatrę. Nieżyt nosa utrzymujący się przez dłuższy czas u niemowlaka może świadczyć o alergii na pyłki roślin, kurz lub sierść zwierząt. Jednak potwierdzić to można wyłącznie u alergologa. Natomiast zawsze szczególną uwagę powinny zwrócić dodatkowe dolegliwości, zwłaszcza gdy katarowi towarzyszy wysoka gorączka, duszności czy niespokojne zachowanie dziecka, w tym nerwowe pocieranie uszka. Przy zaobserwowaniu powyższych objawów, warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym, który ewentualnie przepisze specjalne krople do nosa dla niemowląt.

Dodaj komentarz