Poród z doulą

pomoc ciężąrnejCiąża to dla wielu kobiet wspaniały czas, który upływa im na radosnym oczekiwaniu na potomka, którego noszą pod sercem. Oprócz wielu pozytywnych emocji, kobiety często odczuwają także niepokój i lęki, związane z momentem rozwiązania, bowiem nie zawsze są one przekonane, że poradzą sobie z bólem, stresem, a potem – z opieką nad dzieckiem, karmieniem, przewijaniem, kąpaniem. Tata dziecka, niezależnie od tego, jakby się nie starał, nigdy nie zastąpi wsparcia doświadczonej kobiety – mamy, siostry, cioci… Co jednak zrobić, gdy jesteśmy pozbawione obecności takiej osoby, np. nie mamy rodziny, przebywamy za granicą, jesteśmy samotnymi matkami? Nie musimy same stawiać czoła wszystkim przeciwnościom – w takiej sytuacji wystarczy wynająć doulę.

Kim jest doula?

„Doula” jest to stosunkowo młody termin – został ukuty w Stanach Zjednoczonych w latach 70 XX w. na oznaczenie kobiety, która wspiera ciężarną w czasie trwania ciąży, porodu i połogu. Doula, w przeciwieństwie do położnej, nie odpowiada za medyczną stronę monitorowania stanu ciężarnej – jest ona raczej wsparciem emocjonalnym dla przyszłej matki. W czasie ciąży instruuje kobietę, radzi, jakie badania powinna zrobić, jak przygotować się do przyjścia na świat potomka, rozwiewa wątpliwości – wspiera samą swoją obecnością i doświadczeniem.

Ostatnimi laty coraz bardziej rozpowszechnione stały się w Polsce porody rodzinne. Wiadomo jednak, że niektórzy tatusiowie nie radzą sobie ze stresem na sali porodowej i zamiast pomagać żonie – rozpraszają ją i potęgują obawy. W szpitalu i podczas porodu nieoceniona jest pomoc douli, która nie tylko wspiera psychicznie i zmiesza poczucie osamotnienia, ale także służy doraźną pomocą, relaksując kobietę i zmniejszając bóle, np. stosując masaże czy przeciwucisk. Doula pomaga także kobiecie w codziennych czynnościach, które pod koniec ciąży mogą sprawiać jej problemy (np. pomaga jej zmienić pozycję czy chodzić po korytarzu, przyspieszając poród itp.).

Po porodzie doula jest prawdziwą kopalnią informacji na temat pielęgnacji noworodka, jego karmienia czy przewijania. Jest to tym ważniejsze, że zazwyczaj zajęte pielęgniarki nie mogą poświęcić wystarczającej ilości czasu świeżo upieczonej mamusi, przez co może ona czuć się zagubiona w nowej roli i niepewna swoich umiejętności. Doula wesprze, udzieli rad i pomoże na tym wczesnym etapie opieki nad maluchem.

Zalety z posiadania douli

Co ciekawe, towarzystwo douli w szpitalu, przed i w trakcie porodu, bardzo korzystnie wpływa na jego przebieg. Badania potwierdzają, że obecność douli sprawia, iż:

  • skraca czas trwania porodu o połowę;

  • zmniejsza się ryzyko wystąpienia komplikacji w trakcie porodu i po nim;

  • matce łatwiej przychodzi karmienie piersią;

  • zmniejsza się ryzyko niedotlenienia dziecka o 2/3, bowiem obecność douli uspokaja rodzącą i sprawia, że poród jest bezpieczniejszy.

Doule pojawiły się w Europie już w latach 80. W Polsce ich obecność to stosunkowo nowy trend, który niedawno zaczął się rozpowszechniać – od 2009 r., z inicjatywy Fundacji Rodzić po Ludzku, organizowane są szkolenia dla kobiet chcących zostać doulami, a w 2011 r. powstało stowarzyszenie, zrzeszające polskie doule. Rozwój tych struktur wskazuje, jak ważną osobą jest kobieta, wspierająca ciężarną. Być może jest to początek kolejnej rewolucji w polskim położnictwie, która pozwoli kobietom w pełni cieszyć się z macierzyństwa – bez bólu i lęku.

Dodaj komentarz