Pierwsze kąpiele – o czym należy pamiętać?

Adorable baby having bath

Pierwsze kąpiele są wielkim przeżyciem i dla malucha, i dla jego rodziców. O czym warto pamiętać, by w ich trakcie zadbać o zdrowie, bezpieczeństwo i wygodę dziecka?

Delikatna skóra, maleńkie ciałko oraz wiele pytań dotyczących tego, jak powinny wyglądać kąpiele w pierwszych dniach życia dziecka… Wielu młodym mamom pierwsze zabiegi pielęgnacyjne jawią się jako zadania wyjątkowo trudne. Faktem jest, że drobne błędy mogą okazać się sporym zagrożeniem dla zdrowia dziecka, jednak kąpanie noworodka wcale nie jest tak trudnym zadaniem. Najtrudniejsze jest zapoznanie się ze sposobami trzymania dziecka w bezpieczny sposób podczas kąpieli. Później będzie już łatwiej. Wystarczy w porę przygotować niezbędne akcesoria oraz dokonać wyboru takich kosmetyków, które pomogą w pielęgnacji delikatnej skóry malucha.

Jak prawidłowo trzymać malucha?

Odpowiednie trzymanie dziecka w czasie kąpieli to podstawa, warto zatem opanować podstawowe zasady jeszcze przed jego przyjściem na świat. Ruchy powinny być powolne, ale zdecydowane. Najważniejsze jest podtrzymywanie główki, która powinna znaleźć dla siebie bezpieczne miejsce na matczynym przedramieniu. Podczas mycia przedniej części ciała, gdy dziecko leży na plecach, utrzymanie go w odpowiedniej pozycji jest zadaniem dość prostym. Więcej problemów pojawia się już w trakcie mycia tylnych części ciała dziecka, kiedy to malucha należy przekręcić na brzuszek tak, by jego kolanka oraz stopy dotykały dna wanienki, a główka bezpiecznie spoczywała na przedramieniu mamy. Jak to zrobić? Gdzie szukać praktycznych porad związanych z pierwszymi kąpielami? W fachowych poradnikach oraz na tych stronach internetowych, na których zamieszcza się wiele instruktażowych filmów dla przyszłych mam.

Jakie akcesoria będą niezbędne?

Odpowiednia wanienka to podstawa. Te mamy, które boją się pierwszych kąpieli, mogą postawić na małe wanienki, choć po kilku miesiącach będą one już nieprzydatne. Lepszym rozwiązaniem jest zatem duża wanienka, choć wiele kobiet decyduje się na tak praktyczne akcesoria, jakimi są komody kąpielowe. To połączenie wanienki z przewijakiem oraz komodami lub półeczkami, dzięki którym można umieścić wszystkie drobiazgi niezbędne w czasie kąpieli w jednym miejscu. Ułatwia to wykonywanie wszystkich czynności pielęgnacyjnych przy dziecku, a stabilność takiej komody zapewnia malcowi bezpieczeństwo w trakcie kąpieli. Co powinno się znaleźć w pobliżu wanienki?

Przyda się termometr, który pozwoli sprawdzić temperaturę w pomieszczeniu oraz temperaturę wody. W przypadku pomieszczenia najlepsza będzie temperatura około 24 stopni, z kolei temperatura wody powinna wynosić około 37 stopni. Warto pamiętać o wacikach do oczu. Nasączone odpowiednim preparatem, pozwolą oczyścić delikatne oczka dziecka. Niezbędne będą też odpowiednie środki do kąpieli, przy czym dla noworodków najlepszym rozwiązaniem mogą się okazać emulsje hipoalergiczne, które natłuszczają skórę oraz pomagają łagodzić podrażnienia. Dobrze jest kąpanie noworodka przeprowadzać z użyciem kosmetyków, które nie zawierają ani barwników, ani substancji zapachowych, np. Emolium. Dla delikatnej skóry takie składniki są zbędnymi i dość niebezpiecznymi dodatkami. Pod ręką warto mieć również ręcznik, pieluchę oraz czyste ubranko. Im łatwiejszy dostęp do nich, tym sprawniej przebiegnie kąpiel i wszystkie czynności z nią związane.

Pierwsza kąpiel jest wielkim wyzwaniem dla młodej matki, warto więc w porę przygotować się do takiego zabiegu pielęgnacyjnego. Dzięki licznym poradnikom, nowatorskim akcesoriom oraz preparatom przeznaczonym do pielęgnacji dziecięcej skóry taka kąpiel szybko stanie się przyjemnością – i dla mamy, i dla maluszka.

Dodaj komentarz