Artykuły w temacie: zdrowie dziecka

Nie trzymaj dziecka pod kloszem

osp

Często chorujący przedszkolak to w zasadzie nic dziwnego. Przedszkola są przecież siedliskami wielu bakterii, a dzieci zarażają się jedno od drugiego. Rodzice niewiele mogą na to poradzić — aby maluch nie chorował, musieliby go zamknąć w czterech ścianach i odizolować od świata. Mogą natomiast na wiele sposobów wzmacniać odporność dziecka, by łapało infekcje jak najrzadziej.

Czytaj dalej…

Herbatki dziecięce

dziecko pije herbatkeHerbatki dziecięce to jedne z najchętniej kupowanym produktów spożywczych dla niemowląt. Są one nie tylko smaczne, ale także zdrowe. Zaleca się je głównie dzieciom karmionym butelką lub niemowlętom, którym wprowadza się pokarm stały do jadłospisu, jako uzupełnienie diety w ważne witaminy i mikroelementy. Herbatki mają nie tylko bogate walory smakowe, ale także specyficzne działanie.

Czytaj dalej…

Zabiegi i kosmetyki, których lepiej unikać w trakcie ciąży

kosmetyki w ciążyCiąża to nie choroba, więc każda przyszła mama stara się o siebie dbać – chodzimy do fryzjerki, kosmetyczki, używamy pielęgnujących kremów i balsamów. W walce o piękno zewnętrzne trzeba pamiętać, że w trakcie ciąży zmienia się nasz organizm, który może w sposób specyficzny reagować na pewne zabiegi i składniki zawarte w codziennych kosmetykach. Poza tym, niektóre z tych składników mogą przenikać do krwiobiegu i wywoływać niekorzystny wpływ na zdrowie płodu, w związku z czym należy zdawać sobie sprawę ze szkodliwości pewnych związków, produktów i zabiegów kosmetycznych.

  Czytaj dalej…

Ciąża a obcasy

buty na obcasieWiększość przyszłych mam to wolne, niezależne, pracujące kobiety. Lubią zmieniać fryzury, chodzić do kosmetyczki, buszować po sklepach i drogeriach, by wyglądać pięknie dla siebie i swoich partnerów oraz czuć się kobieco. Dla wielu z nich kobiecość wiąże się nierozerwalnie z butkami na obcasie, w związku z tym wiele pań w ciąży ma dylemat: nosić szpilki czy nie? Ich obawy związane są głównie z tym, czy buty na obcasie nie zaszkodzą maluszkowi noszonemu pod sercem.

Czytaj dalej…

Napoje energetyczne i ich wpływ na dzieci

napoje energetyczneCzy pozwoliłabyś wypić swojemu dziecku 6 filiżanek kawy? Być może nawet nie zdajesz sobie sprawy, ale wypicie przez dziecko w wieku szkolnym jednej puszki napoju energetycznego dostarcza mu takiej dawki kofeiny, ile znajduje się właśnie w 6 kawach. Tymczasem, jak wynika z badań przeprowadzonych przez Centrum Profilaktyki i Uzależnień, problem z nadmiernym piciem napojów energetycznych występuje szczególnie silnie w gimnazjum, dotyka on w coraz większym stopniu także dzieci młodsze, nawet w wieku 8-9 lat. Czytaj dalej…

Czy można stosować antykoncepcję hormonalną w czasie karmienia piersią?

pani z tabletkamiCiąża to duże obciążenie dla organizmu. W jej trakcie zmienia się wygląd kobiecego ciała, co jest związane głównie ze zmianami hormonalnymi. Wzrastający poziom hormonów powoduje rozregulowanie działania niektórych układów, np. rozrodczego. Dowodem na to jest chociażby fakt, że po porodzie, w trakcie połogu, pierwszej miesiączki spodziewać się możemy dopiero po okresie 4-6 tygodni. Jednakże, co ważne, zajście w kolejną ciążę jest możliwe już po około 3 tygodniach od porodu!

Czytaj dalej…

Czy można farbować włosy w trakcie ciąży?

farbowanie włosówOkres ciąży to dla kobiety czas, kiedy musi ona w sposób szczególny zadbać o siebie i o dziecko, które nosi pod sercem. Wiąże się to często z wieloma ograniczeniami, np. zakazem intensywnego uprawiania ulubionych ćwiczeń, picia alkoholu czy jedzenia surowego mięsa. Poza rzeczami, które są istotnie szkodliwe dla zdrowia małego dziecka, są też takie, wśród których narosło wiele mitów i przesądów. Jedną z najbardziej kontrowersyjnych spraw jest czynność farbowania włosów w ciąży.

Czytaj dalej…