Zabiegi i kosmetyki, których lepiej unikać w trakcie ciąży

kosmetyki w ciążyCiąża to nie choroba, więc każda przyszła mama stara się o siebie dbać – chodzimy do fryzjerki, kosmetyczki, używamy pielęgnujących kremów i balsamów. W walce o piękno zewnętrzne trzeba pamiętać, że w trakcie ciąży zmienia się nasz organizm, który może w sposób specyficzny reagować na pewne zabiegi i składniki zawarte w codziennych kosmetykach. Poza tym, niektóre z tych składników mogą przenikać do krwiobiegu i wywoływać niekorzystny wpływ na zdrowie płodu, w związku z czym należy zdawać sobie sprawę ze szkodliwości pewnych związków, produktów i zabiegów kosmetycznych.

 

Zakazane zabiegi

Na szczycie listy znajdują się wizyty na solarium, które trzeba odłożyć na okres po porodzie. Przy zmienionej gospodarce hormonalnej mogą pojawić się na skórze nieestetyczne plamy pigmentacyjne, zwane ostudami. Poza tym promieniowanie może być szkodliwe dla rozwijającego się maleństwa.

W ciąży powinno się zapomnieć także o saunie. Gwałtownie zmieniająca się temperatura może sprawić, że u ciężarnej pojawią się zawroty głowy, osłabienie, spadek ciśnienia, a w skrajnych sytuacjach – może dojść nawet do skurczów macicy i przedwczesnego porodu bądź poronienia.

Poza wyżej wymienionymi zabiegami, należy także unikać depilacji woskiem, makijażu permanentnego, zabiegów z algami, wykonywania tatuażów, laseroterapii, krioterapii, magnetoterapii i głębokich peelingów. Wszystkie one mogą niebezpiecznie wpływać, w sposób pośredni bądź bezpośredni – na płód.

Szkodliwe związki w kosmetykach

Skóra ciężarnej jest szczególnie narażona na uczulenia, wywołane niewłaściwym doborem kosmetyków. Czasem nawet znane i używane przez nas od lat kosmetyki zaczynają wywoływać podrażnienia i przebarwienia. W czasie ciąży często traktujemy skórę różnymi ujędrniającymi kosmetykami, które mają za zadanie ograniczyć cellulit i zapobiec powstawaniu rozstępów. W kosmetykach tych powinniśmy unikać wysokiej zawartości kofeiny i kwasów owocowych – składniki te mogą podrażniać skórę oraz powodować opóźnienia rozwojowe u płodu. Ponadto, należy wystrzegać się także olejków bergamotowych, które mogą wywoływać plamy pigmentacyjne. Dbając o swoje zdrowie, ciężarna kobieta powinna także unikać tetracyklin, które mogą wpływać destrukcyjnie na wątrobę i upośledzać jej prawidłowe funkcjonowanie.

Do związków szkodliwych zalicza się także witaminę A (w tym retinol i retinoidy). Jej nadmiar może wpłynąć negatywnie na płód, podobnie jak kwas salicylowy, który jest w stanie spowodować powikłania w trakcie ciąży oraz sprawić, że narodzone dziecko będzie obciążone wadami rozwojowymi. Do szkodliwych związków zaliczyć można tez niektóre olejki eteryczne (np. różany, lawendowy, bergamotowy), które mają działanie poronne oraz są substancjami silnie alergizującymi.

Dla przyszłych matek najlepszym rozwiązaniem będzie wybieranie na czas ciąży kosmetyków, przeznaczonych do pielęgnacji ciała właśnie w tym okresie. Gwarantuje to, że kosmetyk taki nie będzie podrażniał i uczulał, a także zawierał groźnych dla naszego maleństwa związków toksycznych. Jeśli mamy jakieś wątpliwości, dotyczące kosmetyków bądź zabiegów pielęgnacyjnych, najlepiej skonsultować się z ginekologiem, który doradzi bądź odradzi skorzystanie z takiej opcji.

 

Dodaj komentarz