Pierwotne moczenie nocne u dzieci -kiedy zacząć się martwić?

noc, dziecko

Twojemu maluchowi zdarza się nocą zmoczyć pościel? Kiedy należy zacząć się tym martwić i udać się do specjalisty?

Choć rodzice 3 latków zaczynają martwić się tym, że dzieciom zdarza się bezwiedne i niekontrolowane oddawanie moczu w dzień lub w nocy, to w tym wieku nie ma jeszcze powodów do niepokoju. Rozpoznanie moczenia wykonuje się dopiero po ukończeniu przez dziecko 5 roku życia. Wcześniej jego układ moczowy nie jest w pełni rozwinięty i choć dziecku udaje się kontrolować pęcherz przez jakiś czas, nie jest w stanie w pełni nad nim zapanować.

Po ukończeniu 5 roku życia, dziecko powinno już w miarę radzić sobie z opanowaniem chęci sikania. Jeśli tego nie robi, warto zastanowić się i sprawdzić, czy dziecko nie cierpi na pierwotny rodzaj moczenia nocnego (zwany również izolowanym bądź niepowikłanym).  Moczenie nocne dotyczy około 15-20% 5-ciolatków nie ma zatem powodu do paniki, ale warto sprawdzić, czy dziecko, które nigdy nie osiągnęło kontroli nad pęcherzem nie ma zaburzeń rozwojowych układu moczowego (co jest najczęstszą przyczyną moczenia w nocy).  Zwłaszcza, jeśli moczenie nocne dotknęło również któreś z rodziców (z badań medycznych wynika, że moczenie dzieci występuje o ok. 70% dzieci, których oboje rodzice moczyli się w nocy oraz u 40% dzieci, których jeden rodzic cierpiał na tę dolegliwość).

Co może być przyczyną pierwotnego moczenia się dziecka?

Mimo iż pierwotne moczenie nocne to prosta forma zaburzenia, której nie towarzyszą inne objawy ze strony układu moczowego i innych narządów, to przebieg i przyczyny zaburzenia mogą być różne. Najczęściej jest to:

  • Poluria nocna (zaburzenie czynności wydzielania hormonu ADH i związana z tym większa objętość moczu oddawanego w nocy),
  • Niestabilność mięśnia wypieracza, która pojawia się podczas snu,
  • Opóźniony rozwój psychoruchowy – a wraz z nim kontrola czynności pęcherza,
  • Zbyt mała pojemność pęcherza,
  • Zbyt późne i niedostateczne wdrożenie nawyków higienicznych,
  • Zaburzenia emocjonalne.

Warto zauważyć, że zaburzenia emocjonalne, których najbardziej boją się dorośli, stanowią niezwykle rzadką przyczynę moczenia się u dzieci. Niestety, bardzo często moczenie staje się przyczyną zaburzeń. Zatem, dzieci z problemem moczenia mogą cierpieć na problemy emocjonalne, choć są one najczęściej skutkiem a nie przyczyną moczenia.

Chcesz mieć pewność, że moczenie nocne u twojego dziecka nie wywoła negatywnych skutków na jego psychice? Warto odwiedzić w tym celu gabinet psychoterapeutyczny i skonsultować się ze specjalistą. Podpowie on jak komunikować się z dzieckiem i wesprzeć go w tych trudnych chwilach.

Dodaj komentarz