W jaki sposób można przekazać 1% podatku na cele organizacji pozarządowych?

W ostatnich latach podatnicy nie muszą samodzielnie przelewać przelewu 1% na rzecz organizacji pozarządowych. Wystarczy zeznać tę kwotę na deklaracji podatkowej. Wówczas urzędnik sam wykona tę dyspozycję. Jakie jeszcze informacje przydadzą się osobom, które chcą przekazać 1% podatku dla organizacji pożytku publicznego?

Od jakich dochodów możemy przekazywać 1% podatku?

1% podatku możemy rozliczać nie tylko od dochodów rozliczanych na zasadach ogólnych, ale również na rocznym formularzu Pit-38, na podstawie którego rozliczamy dochody kapitałowe. Tutaj też 1% podatku możemy przekazać na cele organizacji pożytku publicznego – na fundacje i stowarzyszenia.

 

W jaki sposób można przekazać 1% podatku?

W odpowiedniej rubryce na końcu formularza Pit 2017 (Pit-37), w rubryce J. zatytułowanej „Wniosek o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP)”, w polu 137. należy wpisać numer KRS (Krajowego Rejestru Sądowego) danej organizacji, której chcemy przekazać 1% podatku, a następnie w polu 138. podać kwotę, jaką przekazujemy. Nie może być ona większa niż 1% kwoty z pola 126. po zaokrągleniu pełnych dziesiątek groszy w dół.

Pieniądze możemy przekazać organizacji ogólnie, ale również wesprzeć konkretny cel, który jest przez daną fundację organizowany, na przykład wspomożenie leczenia danego dziecka z rzadką wadą genetyczną. W tym celu wystarczy w zeznaniu Pit wpisać konkretny cel, na jaki zamierzamy przeznaczyć nasz 1%. To w zasadzie wszystko, co musimy zrobić. Resztą zajmie się już właściwy naszemu miejscu zamieszkania urząd skarbowy. Listę organizacji, które można wesprzeć w deklaracji podatkowej wraz z ich numerami KRS udostępnia m.in. Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych. Sprawdź również, czy na liście znajdują się organizacje działające w Twojej miejscowości, na przykład schroniska czy fundacji zbierającej na leczenie chorych dzieci z okolicy. Może warto pomóc lokalnie i mieć realny wpływ na swoje bezpośrednie otoczenie? Poczucie mocy sprawczej jest wtedy znacznie większe.

 

Czy 1% podatku można rozliczyć przez internet?

Jak najbardziej. 1% podatku na organizacje pożytku publicznego można przekazać za pośrednictwem tradycyjnego drukowanego formularza, jak też w formie elektronicznej. Najłatwiej wypełnić pity 2017, korzystając z gotowych aplikacji, m.in. tej http://pitax.online/urzad-skarbowy-przez-internet/. Tak wypełniony Pit bez problemu przyjmie nasz urząd skarbowy przez internet.

1 komentarz

  1. Pracujący

    Oddawanie jednego procenta to wręcz obowiązek! Każdy powinien zadbać o to, aby pomagać innym

Dodaj komentarz