Sprawdzone metody radzenia sobie z alergią

20spr

Czas kwitnienia roślin to prawdziwe utrapienie dla każdego alergika. Można jednak zapobiec dolegliwościom związanym z alergią sezonową dzięki zastosowaniu się do kilku cennych wskazówek, które skutecznie eliminują ryzyko powstawania nieprzyjemnych skutków ubocznych.

Jeśli w porę nie zdecydujesz się na immunoterapię, czyli tak zwane odczulanie, pozostaje jedynie łagodzenie objawów reakcji organizmu na alergeny poprzez przyjmowanie odpowiednich leków, takich jak na przykład Allegra. Leczenie można także wspomóc zmianą dotychczasowych nawyków, które korzystnie wpłyną na poprawę jakości życia alergika.

Co roku specjaliści przygotowują tak zwany kalendarz pylenia roślin. Tworząc go, zwracają uwagę na temperaturę oraz inne czynniki atmosferyczne, koncentrując się głównie na zimie i wiośnie. Warto wiedzieć, że – w zależności od pogody – okres pylenia w poszczególnych regionach kraju może różnić się nawet do 3 tygodni. Trudno zapewnić sobie całkowitą ochronę przed pyłkami ze względu na fakt, że każda roślina wydziela miliony drobin, które z pomocą wiatru są w stanie przenieść się o wiele kilometrów. Będąc alergikiem, trzeba jednak pamiętać o kilku istotnych zasadach pomagających przetrwać narażone na obecność alergenów okresy.

Jak uporać się z alergią

Przede wszystkim, by uniknąć bezpośredniego kontaktu z grupą alergenów, jaką najczęściej są pyłki roślin, powinno się uważnie śledzić komunikaty w mediach zawierające informacje o kalendarzu pyleń. Zazwyczaj zdarza się tak, że lokalne gazety, rozgłośnie radiowe oraz stacje telewizyjne przekazują cenne dla alergików wiadomości nie tylko na temat pogody, lecz także dotyczące warunków meteorologicznych. Dobrym rozwiązaniem będzie także skorzystanie z zasobów internetu w celu znalezienia interesujących informacji.

Nie bez znaczenia będzie również ograniczanie do minimum wychodzenia na zewnątrz w okresie najwyższego stężenia pyłków w powietrzu. Jeśli istnieje taka możliwość, zrezygnuj z wycieczek poza strefę miejską oraz nie planuj wycieczek po parku, lesie czy łące w okresie intensywnego pylenia. Największym zagrożeniem dla osób zmagających się z alergią są lasy liściaste i mieszane, ponieważ w lasach iglastych znajduje się o wiele mniej pyłków, a obecne w powietrzu olejki żywiczne niwelują skutki kataru i podrażnień.

W końcu równie cenną uwagą będzie pozostanie w domu podczas deszczu, pamiętając o tym, by szczelnie zamknąć przed nim drzwi i okna. Jest to dobre rozwiązanie, ponieważ najwięcej pyłków trafia do dróg oddechowych alergika w trakcie pierwszych kilkunastu minut intensywnego opadu. Wówczas drobiny utrzymujące się na wyższych partiach atmosfery spadają na ziemię i największa liczba alergenów przedostaje się do mieszkania. Nie trzeba jednak zupełnie rezygnować ze spaceru na zewnątrz. Należy zrobić to kilka minut po ulewie – wtedy powietrze będzie najczystsze ze względu na fakt, że uciążliwe pyłki opadły, a nowe nie miały jeszcze okazji się rozprzestrzenić. Idealnymi porami przechadzek w ładne dni są późne popołudnie i wieczór.

Dodaj komentarz