Skuteczna terapia sensoryczna z pomocą kamizelek obciążeniowych

Jeżeli Twoja pociecha cierpi na problemy z integracją sensoryczną, to z pewnością wiesz, jak ważny jest jej komfort psychiczny i fizyczny w trakcie dnia. Nawet najprostsze czynności mogą być problematyczne i negatywnie odbijać się na zachowaniu malucha. Problemy z integracją sensoryczną najczęściej dotyczą dzieci z zaburzeniami układu nerwowego. ADHD, zespół Downa, Aspergera, czy w końcu PDD – w przypadku tych problemów warto zapoznać się z terapią sensoryczną przy pomocy kamizelek obciążeniowych. Czym one są i jak działają?

Zaburzenia integracji sensorycznej

We wszystkich wyżej wymienionych chorobach dochodzi do błędnego interpretowania bodźców przez zmysły. Dysfunkcja ta, czyli właśnie zaburzona integracja sensoryczna, ma swoje źródła w niewłaściwym działaniu układu prioreceptywnego. Znajduje się on w mięśniach i ścięgnach i można go regulować poprzez głęboki nacisk.

Nacisk ten jest wywoływany właśnie przez kamizelki obciążeniowe. Mają one obciążające, hipoalergiczne wypełnienie, które sprawia wrażenie delikatnego masażu. Poza przyjemnym uczuciem na ciele, ów masaż ma też znaczenie sensoryczne – ogranicza nadreaktywność lub podreaktywność dzieci z zaburzeniami SI.

Do najczęstszych przypadłości, których objawy leczy się kamizelkami sensorycznymi, należą ADHD, zespół Downa, Hellera, Retta i Aspergera. Stymulacja układu prioreceptywnego przy pomocy obciążenia będzie też świetnie sprawdzała się u dzieci z PDD (czyli tych, które nie spełniają wszystkich kryteriów konkretnej choroby, ale mają poważne problemy z rozwojem i integracją sensoryczną).

Codzienność dziecka z zaburzeniami SI

Nie ma różnicy, czy dziecko uczęszcza do szkoły specjalnej, czy uczy się z rówieśnikami bez problemów rozwojowych. W każdej zbiorowości występują międzyludzkie relacje, a te mogą być wyjątkowo problematyczne dla dzieci z zaburzoną integracją sensoryczną. Kamizelki mogą pomóc im w nabraniu pewności siebie, uspokojeniu się i polepszeniu koncentracji.

Kamizelki sensoryczne ułatwiają socjalizację dzieci, gdyż zwiększają poczucie bezpieczeństwa i ogólny komfort. Można stosować je zarówno w szkole, jak i u lekarza czy na placu zabaw. Warto jednak pamiętać, że jest to narzędzie terapeutyczne, a nie zwykły element garderoby malucha. Dlatego trzeba znać kilka podstawowych zasad ich noszenia.

Przede wszystkim kamizelkę należy zdejmować co około pół godziny i robić przerwy w jej noszeniu – minimum 2 godzinne. W trakcie całego dnia nie można nosić jej dłużej niż 2-3 godziny. W przeciwnym wypadku efekt może być odwrotny do zamierzonego, a dziecko, zamiast być spokojniejszym – będzie bardziej podatne na stres i nerwy. Warto też zaopatrywać się w takie kamizelki u zaufanych sprzedawców, jedna zawsze w konsultacji z terapeutą. To on musi ustalić rozmiar i wagę kamizelki – bardzo ważne, by jej waga nie przekroczyła 5% masy ciała dziecka. Aby kamizelka działała prawidłowo, należy ściśle przestrzegać pewnych reguł, bo inaczej wyrządzimy dziecku więcej szkody niż pożytku.

Więcej informacji  o kamizelkach znajdą państwo na stronie producenta : http://kolderka.net/

Dodaj komentarz