Schorzenia nerek, o których warto wiedzieć

bolplecow

Chociaż układ moczowy należy do ważnych elementów organizmu, rzadko kiedy pamiętamy o odpowiednim dbaniu o jego prawidłowe działanie. W wyniku zaniedbań może dojść do powstawania różnego rodzaju infekcji, dlatego dobrze zwracać uwagę na pierwsze niepokojące symptomy.

Kamica nerkowa to jedna z najczęściej pojawiających się chorób układu moczowego. Polega na powstawaniu wewnątrz układu złogów, które zostały stworzone z substancji, jakie zazwyczaj znajdują się w urynie. U zdrowych osób składniki te uobecniają się w moczu w formie rozpuszczonej. Zdarza się jednak tak, że ich stężenie okazuje się zbyt duże i całkowite rozpuszczenie nie jest możliwe. Wówczas dochodzi do tworzenia się złogów takich jak kamienie nerkowe, objawy tego schorzenia zaś są na tyle uciążliwe, że wizyta u specjalisty stanie się koniecznością.

Objawy kamicy nerkowej

Kamienie, które znajdują się w nerkach, mogą przez lata nie dawać znać o swoim istnieniu. W tym czasie mogą jednak stopniowo się powiększać, zapełniając zarówno miedniczkę nerki, jak i jej kielichy. Wówczas może pojawiać się uporczywy ból pleców, który często niesłusznie przypisuje się chorobom związanym z kręgosłupem.
Jednym z charakterystycznych objawów kamicy jest natomiast tak zwana kolka nerkowa będąca niczym innym jak niespodziewanym, bardzo silnym bólem porównywanym niekiedy do bólów towarzyszących podczas porodu. Kolkę wywołuje przemieszczanie się kamienia z nerki do moczowodu, co prowadzi z kolei do jego podrażnienia połączonego z częściowym lub całkowitym zablokowaniem. Ból, jaki towarzyszy kolce nerkowej, odznacza się dużą siłą, niekiedy przybiera postać skurczu, który naprzemiennie nasila się i łagodnieje. Chorym podczas ataku kolki zdarza się również wymiotować lub odczuwać nudności.
Nie bez znaczenia będzie także zauważenie obecności krwi w wydalanym moczu. Pojawienie się krwinek czerwonych w urynie świadczy o stopniu zaawansowania schorzenia i sygnalizuje konieczność niezwłocznego udania się do specjalisty w celu podjęcia odpowiedniego leczenia.

Jak ustalić diagnozę

Kamica nerkowa, która przebiega bez zauważalnych dolegliwości, bywa rozpoznawana przez przypadek, przy okazji wykonywania USG lub zdjęcia radiologicznego okolic brzucha. Najczęściej jednak badania tego typu przeprowadza się u osób, które uskarżają się na bóle przypominające te pojawiające się w trakcie napadu kolki nerkowej lub zauważyły krew w moczu. USG i zdjęcie radiologiczne pozwalają dostarczyć lekarzom informacji o liczbie oraz wielkości kamieni nerkowych oraz pokazują ich lokalizację. Zdarza się jednak, że chcąc zdobyć więcej informacji, specjaliści zalecają wykonanie dodatkowych badań, które pomogą rozwiać pojawiające się wątpliwości. Należą do nich urografia, będąca radiologicznym badaniem układu moczowego, lub tomografia komputerowa brzucha uważana za najbardziej precyzyjny sposób wykrycia wszystkich typów zalegających w układzie kamieni moczowych. Nie bez znaczenia będzie także zmiana nawyków żywieniowych i wprowadzenie odpowiedniej diety, musi być ona jednak uzależniona od typu schorzenia.

Dodaj komentarz