Preparaty z magnezem – na co zwracać uwagę?

ha0p

Niedobór magnezu to problem, z którym trzeba jak najszybciej się uporać. W większości przypadków wystarczy mądra suplementacja, co to jednak oznacza w praktyce? Skąd wiadomo, że dany produkt naprawdę może nam pomóc?

Lek czy suplement?

Podstawową kwestią jest ustalenie, czy potrzebujemy tylko suplementu diety, czy może leku. Jak to różnica? Suplement jest wyłącznie wsparciem dla zdrowego menu, a nie środkiem, który podniesie znacząco poziom magnezu bez względu na to, co jemy i pijemy. Mówiąc inaczej, suplement przyniesie pożądany efekt dopiero, gdy połączymy jego przyjmowanie ze spożywaniem wartościowych produktów żywnościowych. Dlatego suplementy poleca się osobom zdrowym, w ramach profilaktyki, by uniknąć niedoborów magnezu w przyszłości.
Natomiast gdy lekarz stwierdzi niedobór magnezu albo hipomagnezemię, wskazane jest przyjmowanie produktów leczniczych. Po leki z magnezem sięgamy też wtedy, gdy odczuwalne są skutki niedostatecznej ilości elektrolitów, np. nadmierna nerwowość, skurcze mięśni, drżenie powiek. Leki są znacznie skuteczniejsze, bo muszą przejść pozytywnie badania kliniczne, obowiązują je też surowsze normy dotyczące bezpieczeństwa. Większość z nich jest dostępna bez recepty.

Skład produktu

Magnez w lekach i suplementach jest dostarczany w różnych związkach chemicznych. Jedne są lepiej wchłaniane przez organizm ludzki, inne gorzej, dlatego zawsze trzeba sprawdzić, pod jaką postacią znajduje się ten pierwiastek.
Najwyższa biodostępnością wyróżniają się sole organiczne, takie jak cytryniany i mleczany, dzięki którym organizm przyswoi 80-90 procent zawartego magnezu. Asparaginiany i węglany zapewniają wchłanialność na poziomie tylko 30 procent, chlorki – 16 procent. Najmniej skuteczne są tlenki magnezu o biodostępności na poziomie zaledwie 4 procent.
Druga kwestia to zawartość jonów magnezu w kapsułkach. Preparat może mieć np. 500 mg magnezu, ale jest to wartość dotycząca całego związku chemicznego, a nie czystego pierwiastka. Ile dokładnie magnezu przyjmiemy dzięki danemu lekowi, określa właśnie ilość jonów magnezu. Ważne jest więc, by było ich jak najwięcej, a magnez pochodził ze źródła o wysokiej biodostępności.

Z dodatkiem witaminy

Witamina B6 zwiększa wchłanialność magnezu prawie o 30 procent, dlatego trzeba szukać preparatów zawierających ten składnik. Witamina spełni swoją funkcję wyłącznie wtedy, gdy preparat zawiera sole o wysokiej biodostępności – w przypadku tlenku magnezu, który wchłania się niezwykle słabo, obecność witaminy niczego nie zmieni.

Prawidłowa suplementacja

Produkt magnezowy pomaga tylko wtedy, gdy się go właściwie stosuje. W przypadku Magne B6 ulotka dokładnie informuje o tym, jaka powinna być dzienna dawka leku i jak często należy ją przyjmować – należy się ściśle trzymać tych instrukcji, w przeciwnym razie preparat nie zadziała tak, jak powinien. Trzeba też pamiętać, że przyjmowanie zbyt dużych dawek magnezu nie jest niczym dobrym, bo nadmiar pierwiastka także ma negatywne konsekwencje dla zdrowia.
W przypadku magnezu dla dzieci bardzo ważne jest to, by kupować im suplementy i leki dedykowane. Dzieci, zwłaszcza te najmniejsze, absolutnie nie powinny przyjmować produktów dla dorosłych.

Dodaj komentarz