Niezdrowe przekąski jedną z głównych przyczyn otyłości wśród dzieci

grubasek

Twój maluch często prosi cię o przekąskę, uwielbia chipsy lub podjada czekoladki? Niezdrowe jedzenie jest nie tylko powodem otyłości, ale również gorszego samopoczucia i nieprawidłowego działania układu pokarmowego. Jednak nie warto wprowadzać rewolucji w diecie dziecka, usuwając z niej przekąski całkowicie – zamiast pustych kalorii lepiej wybrać te bardziej wartościowe.

Jak donoszą lekarze, epidemia otyłości szerząca się wśród dzieci także w Polsce jest w głównej mierze pokłosiem złych nawyków żywieniowych oraz braku ruchu. Co piąte polskie dziecko ma problemy z nadwagą i szacuje się, że w ciągu ostatnich 20 lat liczba ta wzrosła trzykrotnie! Na sklepowych półkach można znaleźć mnóstwo bezwartościowych produktów bogatych w sól, cukry, tłuszcze trans czy białą mąkę, które są odpowiedzialne za tycie wśród dzieci i dorosłych. Rodzice często postępują nieświadomie lub dają za wygraną i kupują chipsy, wafelki, ciasteczka, colę, lody, fast foody, słodkie soki i napoje, nie zdając sobie sprawy z tego, jak duży wpływ te niewielkie przekąski mają na rozwijający się organizm dziecka.

Otyłe dzieci to otyli dorośli

Problemy z wagą w wieku dziecięcym często nie mijają – większość otyłych dzieci zmienia się w otyłych dorosłych, a szansa na zgubienie nadmiarowych kilogramów z roku na rok maleje. Jednocześnie podwyższa się szansa na zachorowanie na cukrzycę typu II, nadciśnienie tętnicze, pojawiają się bóle kręgosłupa i stawów, a także poważnym utrudnieniem w codziennym funkcjonowaniu są problemy psychospołeczne towarzyszące dziecięcej otyłości.

3 na 4 Polaków wybiera niezdrowe przekąski

Badania „Co Ci szkodzi” przeprowadzone przez IRCenter w lutym 2014 roku wykazały, że 74% Polaków podjada niezdrowe przekąski i jednocześnie chciałoby zrezygnować z tego nawyku. Dodatkowo 23% Polaków chowa się po to, aby zjeść niezdrową przekąskę! Dlaczego je wybieramy? Większość respondentów wskazała na zwykłą ochotę na coś do przekąszenia, także jemy dlatego, że jesteśmy głodni i nie czekamy na główny posiłek, ponadto wielu pytanych wskazało na brak czasu, stres czy poprawę humoru.

Dlatego jeżeli w diecie dziecka znajduje się zbyt dużo niezdrowych produktów, warto zmienić takie nawyki jak najszybciej, na przykład postawić na przygotowywanie do szkoły drugiego śniadania z pysznymi kanapkami, owocami i warzywami, ciasteczka i batoniki ze zbóż, chipsy owocowe, owoce suszone, orzechy. Wybór takich przekąsek jest ogromny, a korzyści, jakie można dzięki nim uzyskać dla zdrowia – nieocenione!

Dodaj komentarz