Lekcja przyrody, czyli szkoła na świeżym powietrzu

wycieczka do zoo

Rozwój i wychowanie dziecka to nie tylko nauka w szkolnej ławce. Ważne są również zdolności poznawcze, zdobywanie umiejętności w praktyce. Taki rodzaj chłonięcia wiedzy przynosi szybkie efekty, a dziecko pozostaje w kontakcie z naturą.

Maluch ma w sobie tak dużo emocji i energii, że zwłaszcza w pierwszych latach nauki trudno jest mu odnaleźć się, siedząc cały dzień w szkolnej ławce. Materiał przekazywany przez nauczyciela to podstawa do dalszego kształcenia, ale najlepsze efekty przynosi łączenie nauki w szkole z wycieczkami plenerowymi, które pozwalają nie tylko na zdobywanie nowych doświadczeń, lecz również na zabawę w nowych warunkach.

Zielona szkoła – nauka poprzez zabawę

Nauka, którą dziecko zdobywa w szkole, jest ważna, ale nie zaspokaja wszystkich potrzeb małych odkrywców. Prawdziwą przygodą połączoną z nauką są wyjścia poza teren szkoły lub – w przypadku starszych dzieci – wyjazdy na zielone szkoły. Uczniowie obserwują naturę nie tylko na kartach podręcznika. Mogą porównać zdobytą wcześniej wiedzę z tym, co zobaczą, przeżyją i doświadczą samodzielnie (http://sod.ids.czest.pl/publikacje/l454-455/a454.pdf).

Kontakt z przyrodą jest nieoceniony. Wpływa na dzieci zupełnie inaczej niż ta, którą oglądają w telewizji czy książce. Dziecko reaguje żywiołowo i chce zgłębiać wiedzę na temat środowiska, w którym się znalazło.

Szkoła, która przenosi dzieci poza mury, wyzwala w nich nowe umiejętności, większą wiarę w swoje możliwości i uczy odpowiedzialności. Dziecko uczy się, że przyrodę trzeba szanować.

Egzotyczna wycieczka do zoo

Zielona szkoła to oferta dla starszych uczniów. Maluchy natomiast doskonale czują się podczas krótkich wycieczek na łono natury. Jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc jest ogród zoologiczny. To od miłości do zwierząt zaczyna się budowanie dziecięcych uczuć. Poprzez kontakt ze zwierzętami egzotycznymi zamieszkującymi w zoo dzieci uczą się nie tylko wrażliwości, empatii, ale również zrozumienia potrzeb innych.

Jeśli nauka połączona z bliskością natury, to tylko zajęcia edukacyjne na terenie ogrodu zoologicznego. O tego typu ofercie można poczytać na stronie www.zoosafari.com.pl, w którym to miejscu można znaleźć na przykład specjalną salę edukacyjną. W jednym miejscu dziecko może obserwować zwierzęta w ich naturalnych warunkach, a jednocześnie dowiedzieć się wielu informacji dotyczących ich życia i historii. Zwłaszcza, że zajęcia mają różną formę, zależnie od wieku słuchaczy. Nauka i radość w jednym.

1 komentarz

  1. Warszawiak

    Dziecko najlepiej uczy się na świeżym powietrzu, na pewno lepiej niż w ciasnej szkolnej klasie…

Dodaj komentarz