Jak najlepiej wyposażyć dziecko do szkoły?

podreczniki-przecena

Nadchodzący początek roku szkolnego, to gorący okres dla rodziców i ich pociech.

Żeby uniknąć stresu związanego z rozpoczęciem szkoły, warto z pewnym wyprzedzeniem zadbać o szkolną wyprawkę, a także dobrze zaplanować zakupy i nie zostawiać wszystkiego na ostatnią chwilę. Pozwoli to nie tylko uniknąć przykrych niespodzianek, ale także może zaoszczędzić całkiem sporą kwotę w domowym budżecie.

Nowe vs używane

Wśród znacznej ilości rzeczy, w które należy wyposażyć każdego ucznia, prym wiodą podręczniki szkolne, które stanowią obowiązkową pozycję na liście zakupów. Często rodzice stają przed dylematem czy wybrać książki nowe czy z rynku wtórnego.

Każde z rozwiązań ma swoje wady i zalety. Nowe książki są na pewno bardziej zachęcające, a ich pachnące drukarnią kartki mogą zmotywować do nauki nawet najbardziej opornego na wiedzę buntownika. Ma to szczególne znaczenie w przypadku pierwszoklasistów, dla których pójście do szkoły jest dużym przeżyciem i każdy sposób zaprzyjaźnienia go z tą instytucją jest dobry. Z drugiej strony koszty zakupu podręczników, z roku na rok rosną i komplet książek to nierzadko kilkaset złotych do wydania od ręki. Jeżeli mamy więcej niż jedno dziecko, ta kwota może urosnąć do naprawdę niepokojących rozmiarów.

Druga opcja to podręczniki używane, takie, które już odsłużyły już rok lub więcej w służbie wiedzy. Są zdecydowanie tańsze i ich wybór może być dobra opcją na zmniejszenie kosztów szkolnej wyprawki. Nie zawsze jednak poprzedni właściciel dobrze obchodził się ze swoimi książkami. Pozaginane rogi, urywające się okładki, pomięte i wypadające kartki, a także wątpliwej urody odręczne komentarze i rysunki nie dodają im specjalnego uroku. Na szczęście wiele ofert używanych książek to jednak egzemplarze w bardzo dobrym stanie.

Oczywiście w przypadku zeszytów ćwiczeń do wypełniania konieczny jest zakup nowego egzemplarza. Warto też zwrócić uwagę na rok wydania danej książki. Nawet, jeśli w ciągu ostatnich pięciu lat, jak słusznie zakładamy, zasady matematyki nie uległy radykalnej zmianie, to treść zadań już jak najbardziej mogła. Pamiętajmy, żeby zawsze spokojnie sprawdzić interesujące nas informacje. Ta zasada przydaje się tak naprawdę podczas każdego rodzaju zakupów.

Kupuj mądrze

Kwestia, której nie można pominąć, to najlepsze miejsce do zakupu podręczników. W tym wypadku kluczową rolę odgrywa zawsze cena. Porównanie za pomocą wyszukiwarki kilku sklepów zajmie nam zaledwie chwile, a pozwoli zaoszczędzić od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych. Dobrze przy okazji przejrzeć promocje oferowane przez księgarnie internetowe. Zamówienie w kilka osób pozwoli na darmową wysyłkę, można też próbować wynegocjować kilka procent rabatu.

Jeżeli pomiędzy naszymi dziećmi istnieje tylko niewielka różnica wieku, dobrze zachować książki po starszym z nim. Warto też rozejrzeć się wśród znajomych, którzy mają ciut starsze dzieci i zapytać, czy nie chcą sprzedać książek z ubiegłych lat. Oni będą Ci wdzięczni za pozbycie się niepotrzebnych już rzeczy i zastrzyk dodatkowej gotówki, a Ty zapłacisz nawet o połowę mniej niż w księgarni.

Dodaj komentarz