Dziecięce choroby zakaźne, cz. 2.

choredziecko2

Część chorób zakaźnych występujących u dzieci jest wywoływana przez bakterie, należą do nich m.in. błonica i szkarlatyna.

Błonica należy do chorób na które obowiązkowo szczepi się dzieci. Szczepionkę podaje się zazwyczaj w kilku dawkach. Pierwsze szczepienie przeprowadza się w okresie 6-8 tygodni od urodzenia, a w kolejnych latach życia podaje się dawki przypominające ostatnią dawkę przyjmują osoby w wieku 19 lat. Błonicę wywołują bakterie zwane maczugowcami błonicy a na chorobą zapadają najczęściej dzieci w wieku od 3 do 6 lat. Choroba rozwija się w krótkim czasie z reguły od dwóch do siedmiu dni, a jej przebieg jest często dosyć ciężki. W zależności od miejsca, które zaatakuje choroba wyróżnia się kilka rodzajów błonicy:

  • błonica ucha,
  • błonica krtani,
  • błonica nosa,
  • błonica spojówek oka lub skóry.

Błonica nosa, ucha i skóry występują rzadziej niż błonica krtani i mają łagodniejszy przebieg. Objawy występujące przy tej chorobie to : gorączka, powiększenie węzłów chłonnych, nieprzyjemny zapach z ust, śluzowo ropna, a czasem nawet krwista wydzielina z nosa oraz bladość skóry. Błonica krtani wywołuje trudności z oddychaniem i kaszel. Czasem konieczna jest intubacja w celu uniknięcia uduszenia. Błonica to poważna choroba, którą jak najszybciej należy poddać leczeniu. Ze względu na to, że chorobę wywołują bakterie w trakcie kuracji stosuje się antybiotyki aby zniszczyć obecne w organizmie bakterie. Konieczne jest też podanie choremu antytoksyny błoniczej, która pozwala uniknąć uszkodzeń serca, nerek czy nerwów obwodowych.

Kolejną chorobą zakaźną wywoływaną przez bakterie jest płonica nazywana inaczej szkarlatyną. Powodują ją bakterie z grupy paciorkowców, a zarazić się można zarówno poprzez bezpośredni kontakt z chorym jak i dotykając używanych przez niego przedmiotów. Niektóre osoby mogą zarażać szkarlatyną chociaż u nich samych nie występują objawy choroby. Płonica charakteryzuje się wystąpieniem wysypki na skórze utrzymującej się do 7 dni, po tym czasie wysypka znika a skóra zaczyna się płatami łuszczyć. W przebiegu płonicy występuje też wysoka gorączka, ból głowy i brzucha oraz wymioty. Szkarlatyna może powodować powikłania dlatego ważne jest aby wyleczyć ją do końca. Antybiotykoterapię stosuje się z reguły przez okres 7 do 10 dni. W leczeniu jako środek aktywny stosuje się penicylinę a u osób na nią uczulonych zastosowanie mają makrolidy.

1 komentarz

  1. Trzeba mocno uważać, szczególnie w przedszkolu i żłobku

Dodaj komentarz