Badanie rezonansem magnetycznym u dzieci

rezonans

Rezonans magnetyczny jest jednym z najbardziej dokładnych badań obrazowych. Jest on również całkowicie nieinwazyjny oraz bezpieczny. Dzięki temu może on być wykorzystany podczas diagnostyki kobiet w ciąży i dzieci.

Obrazy uzyskane z pomocą z tej metody umożliwiają ocenę praktycznie każdego narządu człowieka. Rezonans magnetyczny umożliwia wykonanie zdjęćw dowolnej płaszczyźnie oraz uzyskanie trójwymiarowych rekonstrukcji. Jest to niezwykle cenne podczas diagnostyki centralnego układu nerwowego oraz mięśni i stawów.

Zalety rezonansu magnetycznego

W tej chwili nie istnieje metoda pozwalająca na dokonanie dokładniejszej oceny struktur anatomicznych oraz wykrycie bardzo małych zmian chorobowych.  Rezonans magnetyczny jest również nieoceniony, gdy zaistnieje potrzeba nieinwazyjnej oceny naczyń krwionośnych. Badanie tego typu nazywane jest angiografią rezonansu magnetycznego. Wyjątkowość tego badania polega na tym, że bez podania środka cieniującego, można otrzymać obraz naczyń krwionośnych. Najnowsze rezonanse magnetyczne są wyposażone w oprogramowanie pozwalające na otrzymanie trójwymiarowego obrazu układu żył i tętnic.

W wielu przypadkach tylko zastosowanie rezonansu magnetycznego pozwala na wykrycie zmian chorobowych. Inne metody na przykład tomograf komputerowy nie dają możliwości tak szczegółowego obrazowania.

Jak przygotować dziecko do badania?

Zanim dziecko zostanie poddane badaniu rezonansem magnetycznym powinno być zbadane przez lekarza. Ważne jest by nie miało ono infekcji, a wysoka temperatura ciała zakłóca pracę aparatu. Opiekun dziecka powinien również dysponować aktualnymi badaniami laboratoryjnymi, takimi jak morfologia krwi czy elektrolity.

Ze względu na to, że podczas badania należy leżeć nieruchomo, małe dzieci muszą być do niego znieczulone. Z tego powodu zakazane jest podawanie dziecku pokarmu sześć godzin przed badaniem. Każdy pacjent, u którego wykonuje się rezonans magnetyczny powinien mieć założone wkłucie dożylne, nie inaczej jest w przypadku dzieci. Jest on konieczny na wypadek konieczności podania preparatu cieniującego.

Jeśli chodzi o ubiór to dziecko powinno być ubrane w sposób luźny, a jego elementy garderoby muszą być pozbawione elementów wykonanych z metalu. Z włosów należy usunąć spinki a z rąk, szyi i uszu metalową biżuterię. Rezonans magnetyczny wytwarza podczas pracy silne pole magnetyczne, które przyciąga z dużą siłą wszystkie metalowe przedmioty. Stanowi to zagrożenie nie tylko dla samego aparatu, ale również dla pacjenta.

Osoby dorosłe również powinny pamiętać by nie podchodzić do aparatu z metalowymi rzeczami, takimi jak klucze czy breloczki. Silne pole magnetyczne jest wstanie uszkodzić zegarki, karty magnetyczne i urządzenia elektroniczne.

W trakcie badania dziecko leży na specjalnym stole, który wjeżdża do tak zwanej komory badania. Najczęściej komora ma kształt tunelu i panuje w niej podczas badania duży hałas. Długość badania może być różna, jednak najczęściej trwa ono około dwudziestu minut. Badanie rezonansem magnetycznym można wykonać w wielu miejscach jednak warto wybierać te dysponujące nowoczesną aparaturą. Godne polecenia są między innymi przychodnie Multi Med.

Dodaj komentarz