27 tydzień ciąży – czego może spodziewać się przyszła mama?

kobieta-w-ciazy

Wraz z 27. tygodniem ciąży rozpoczyna się ostatni trymestr ciąży. Już niedługo zaczniesz odliczać czas dzielący cię od porodu. Teraz możesz być znacznie spokojniejsza, obawy i lęki związane z przedwczesnym przyjściem dziecka na świat łagodzi świadomość, że maluch urodzony w 27. tygodniu ciąży ma duże szanse przeżyć przy pomocy lekarzy i nowoczesnego sprzętu specjalistycznego. Z jakimi problemami będziesz musiała się zmierzyć w tym tygodniu ciąży? Które z nich łatwo rozwiążesz, a do których będziesz musiała się po prostu przyzwyczaić?

Jakie problemy pojawiają się najczęściej?

W 27 tygodniu ciąży macica coraz bardziej się powiększa i zaczyna wywierać nacisk na narządy położone w jej pobliżu, przede wszystkim na pęcherz moczowy, jelita i żyły. Częste korzystanie z toalety jest na tym etapie ciąży zupełnie normalne, a potrzeba oddania moczu może też wybudzać cię w ciągu nocy. Nie martw się, jeśli podczas napadu kichania lub ataku kaszlu, zdarzy ci się popuścić mocz. Większość kobiet w trzecim trymestrze ciąży ma podobny problem. Wszystko wróci do normy po urodzeniu dziecka. Przemiana materii i rytm wypróżnień mogą ulec zaburzeniom, możesz cierpieć na zaparcia i wzdęcia, a także niestrawność i zgagę. W 27 tygodniu ciąży rośnie też poziom progesteronu, co ma z kolei wpływ na rozszerzanie się naczyń krwionośnych i wolniejsze krążenie. W efekcie tych zmian mogą pojawić się żylaki odbytu. Nie przestrasz się, jeśli podczas wypróżniania się zauważysz śladowe ilości krwi, a wokół odbytu pojawią się swędzące i bolesne guzki. Krwawić mogą również dziąsła, które są coraz bardziej rozpulchnione. Możesz też skarżyć się na obrzęki na nogach spowodowane wysiłkiem fizycznym czy dłuższym spacerem. Twoje zmęczenie jest teraz całkowicie zrozumiałe.

Jak poradzić sobie z dolegliwościami?

Większość problemów w 27 tygodniu ciąży wynika z zupełnie naturalnych zmian, jakie zachodzą w twoim organizmie i zniknie tuż po porodzie, ale do tego czasu będziesz musiała uzbroić się w cierpliwość. Możesz przyjmować suplementy diety, witaminy i mikroelementy, które nie tylko korzystnie wpłyną na rozwój twojego maluszka, ale też uchronią cię przed niedoborami i pomogą ci na przykład w kłopotach z częstymi skurczami mięśni łydek i stóp. Pij dużo płynów, to zapobiegnie odwodnieniu, do którego w czasie ciąży dochodzi znacznie szybciej i zmniejszy ryzyko zaparć. Warto też stosować dietę bogatą w błonnik. Jedz warzywa, owoce, płatki zbożowe i pieczywo gruboziarniste. Nie forsuj się. Bardzo dobrymi ćwiczeniami w czasie ciąży, które nie wymagają wiele wysiłku, ale świetnie przygotują mięśnie twojej macicy do porodu, są ćwiczenia mięśni Kegla. Jeśli puchną ci nogi, staraj się wypoczywać unosząc je lekko do góry, tak by znajdowały się na wyższym poziomie niż tułów. Najlepiej jest też spać na lewym boku, ponieważ macica nie uciska wówczas naczyń krwionośnych. Jeśli do tej pory pozostawałaś jeszcze bardzo aktywna, w 27 tygodniu ciąży zacznij przestawiać się na powolniejszy rytm dnia. Twój organizm potrzebuje więcej wypoczynku, wykorzystaj więc te ostatnie miesiące przed porodem na błogie leniuchowanie.

Dodaj komentarz