Zdrowy rozwój psychofizyczny maluszka

256543

Każdy rodzic ma świadomość, jak ważny jest prawidłowy rozwój dziecka, zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Najlepszym rozwiązaniem jest nauka poprzez zabawę. Może ona przybierać różnorodne formy, niemniej warto pamiętać o kilku szczegółach, które umilą czas zarówno maluszkowi, jak i rodzicowi.

Zabawy dla młodego umysłu

W czasie deszczu dzieci się nudzą, a gry ruchowe nie zawsze sprawdzają (zwłaszcza w małych mieszkaniach i w sytuacjach, kiedy w domu potrzebna jest cisza i spokój). Wówczas bardzo dobrym rozwiązaniem jest zaproponowanie gier aktywizujących umysł. Niestety, wiele dzieci nie jest zainteresowanych tego typu zabawami. Pomóc im w tym mogą gry i zabawy z ich ulubionymi postaciami z bajek w roli głównej. Świnka Peppa jest znana niejednemu przedszkolakowi, maluch z pewnością ochoczo zasiądzie do zabawy z jego ulubioną bohaterką. Bardzo ważne jest, aby tego typu gry uczyły dziecka spostrzegawczości, kojarzenia dwóch rzeczy, logicznego myślenia i rozwiązywania łamigłówek. Peppa puzzle, Peppa memory, Peppa rakieta lub Peppa labirynt to zabawy rozwijające zdolność koncentracji i ciągu przyczynowo skutkowego. Bardzo ważne jest, aby portal z bajkami i grami nie zawierał żadnych elementów przemocy, był łatwy do poruszania się pośród poszczególnych kategorii menu i zachęcał przyjemną muzyką oraz stosowanymi kolorami – te wszystkie wymagania spełnia strona MiniMini+. Należy pamiętać, aby dziecko jednorazowo nie siedziało przed ekranem dłużej niż 20 minut. Najlepszym rozwiązaniem jest zaproponowanie zabawy ruchowej, a po niej gry logicznej. Dzięki temu maluch będzie miał zapewniony prawidłowy rozwój psychofizyczny.

Zabawy fizyczne

Już od najmłodszych lat należy zatroszczyć się o prawidłowy rozwój ruchowy dziecka. Wśród najpopularniejszych ćwiczeń wymienia się zabawy:

  • z piłeczkami, czyli rzucanie do celu, zabawa w kolory, dwa ognie;
  • sznureczkiem: spacer po linie, skakanie nad nim, skok w dal oraz chodzenie piętami wzdłuż sznurka;
  • z wykorzystaniem butelek, czyli urządzenie małego slalomu i bieganie między poszczególnymi przedmiotami;
  • gry tropiące: zabawa ciepło-zimno, domowe podchody.

Ciekawą propozycją jest powtarzanie ruchów i gestów ulubionej postaci. Dla przykładu: rodzic włącza bajkę Świnka Peppa po polsku w ten sposób, aby dziecko słyszało tylko dźwięk i wykonywało polecenia sportowe. To bardzo łatwy sposób do zachęcenia do podjęcia aktywności ruchowej. Ćwiczenia gimnastyczne zapewniają prawidłowy rozwój fizyczny, a także pobudzają umysł dziecka do zdobywania nowych doświadczeń. Można je wykonywać zarówno z jedną pociechą, jak i w grupie kilku maluchów. Oczywiście bardzo ważne jest, aby dziecko, jak tylko pogoda na to pozwoli, bawiło się na świeżym powietrzu. Dziecka nie wolno trzymać pod kloszem, czasem warto, aby kilkugodzinne zabawy na dworze przeprowadzić nawet w pochmurnej aurze, bowiem wysiłek fizyczny pobudza organizm do wytwarzania przeciwciał wzmacniających odporność i chroniących przed różnymi chorobami.

Dodaj komentarz