Zatrucie pokarmowe w ciąży

Zatrucie pokarmowe w ciąży może przydarzyć się każdej kobiecie, bez względu na to, jak bardzo będzie uważała na to co je i z jakiego źródła pochodzą kupowane przez nią produkty. Chociaż każda przyszła mama zazwyczaj bardzo dba o swoją dietę i stara się jeść zdrowe produkty pochodzące z tzw. pewnych źródeł, to jednak czasami może i tak zdarzyć się, że dojdzie do zatrucia pokarmowego. 

Jakie są objawy zatrucia pokarmowego u kobiety w ciąży?

Objawy zatrucia pokarmowego u ciężarnej kobiety są praktycznie takie same jak u każdej innej osoby, choć czasami ciężarna może zdecydowanie mocniej odczuwać wszelkie nieprzyjemne dolegliwości.

Zazwyczaj pierwszym objawem zatrucia pokarmowego u kobiety w ciąży jest uogólnione złe samopoczucie. Kobieta zaczyna czuć się osłabiona, staje się również zazwyczaj bardziej senna, nie ma na nic ochoty. W następnej kolejności zazwyczaj zaczynają pojawiać się nudności. Wtedy też ciężarna kobieta zwykle nie myśli jeszcze o zatruciu pokarmowym, bowiem wiadomo, że w ciąży nudności i wymioty bywają pewnego rodzaju normą. Jednak w przypadku zatrucia pokarmowego nudności zaczynają coraz bardziej się nasilać, zwykle też stopniowo może dołączać się do nich ból brzucha, który może by różnie nasilony. Zwykle też, w następnej kolejności, pojawiają się wymioty, zdarza się, że równocześnie z nimi lub trochę później pojawia się również biegunka. Czasami w przypadku zatrucia pokarmowego w ciąży może też być obecna podwyższona temperatura ciała, czasami jest to jedynie stan podgorączkowy, a czasami gorączka , która może nawet przekraczać 38 st. C. 

Co można jeść przy zatruciu pokarmowym w ciąży?

Przy zatruciu pokarmowym w ciąży dieta jest bardzo ważna. Przede wszystkim kobieta ciężarna powinna mieć świadomość, że z powodu wymiotów i biegunki może u niej dojść do odwodnienia organizmu. Dlatego też każda kobieta w ciąży musi pamiętać o tym, aby w sytuacji, kiedy dojdzie u niej do zatrucia pokarmowego przyjmować dużą ilość płynów. Powinna być to  niegazowana woda mineralna oraz słodka herbata. Najlepiej  płyny przyjmować  częściej, a małymi porcjami po to, aby nadmiernie nie obciążać za jednym razem żołądka i tym samym nie prowokować wystąpienia wymiotów. Jeśli chodzi o jedzenie, to w przypadku zatrucia pokarmowego musi być to dieta lekkostrawna. Przede wszystkim kobieta ciężarna musi unikać tłustych, smażonych potraw oraz surowych warzyw i owoców, bowiem po takich pokarmach mogą nasilić się przykre dolegliwości, takie jak biegunka, ból brzucha i wymioty. Należy natomiast jeść delikatne, gotowane potrawy. Może być to zatem ugotowany ziemniak i ugotowana marchewka, kleik ryżowy czy też delikatny krupnik na ryżu i kurczaku. Ponadto, można również jeść suche pieczywo, ewentualnie delikatnie posmarowane masłem, chrupki kukurydziane, sucharki czy też biszkopty. 

Czy zatrucie pokarmowe w ciąży może zaszkodzić dziecku?

Zatrucie pokarmowe w okresie ciąży może zaszkodzić zarówno dziecku, jak i kobiecie ciężarnej. Chodzi o to, że jeśli objawy zatrucia pokarmowego są mocno nasilone (wymioty i biegunka są bardzo częste), to może dojść do odwodnienia organizmu kobiety ciężarnej, co będzie pociągało poważne konsekwencje zarówno dla jej zdrowia, jak i dla zdrowia jej nienarodzonego jeszcze dziecka. Dlatego też, jeśli kobieta w ciąży ulegnie zatruciu pokarmowemu i jego objawy są mocno nasilone, powinna jak najszybciej udać się do swojego lekarza ginekologa lub też swojego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, który zaleci właściwe dalsze postępowanie.

Jak wygląda leczenie zatrucia pokarmowego u kobiety ciężarnej?

Najważniejsze w przypadku zatrucia pokarmowego u kobiety ciężarnej jest właściwe nawadnianie organizmu. Jeśli biegunka i wymioty są mocno nasilone, wtedy może nie wystarczyć przyjmowanie jedynej większej ilości wody i herbaty, a może zajść potrzeba włączenia doustnych płynów nawadniających. Jednak o tym , w jakiej ilości takie płyny muszą być przyjmowane, musi zdecydować lekarz po zbadaniu ciężarnej pacjentki i po ocenie jej stanu zdrowia. Być może niestety czasami zdarzyć się, że lekarz prowadzący pacjentkę uzna, że uległa już ona odwodnieniu lub też objawy są zbyt mocno nasilone, aby nawadniać ją w domu. W takiej sytuacji  zajdzie potrzeba skierowania kobiety do szpitala i podania jej płynów dożylnie w postaci kroplówek. Ponadto, do leczenia zatrucia pokarmowego w okresie ciąży stosuje się również probiotyki. Preparaty probiotyczne można zakupić w każdej aptece stacjonarnej lub online, jak np. https://www.doz.pl/apteka/k3285-Probiotyki. Czasami lekarz może zdecydować też o konieczności włączenia do leczenia Smecty. W sytuacji, kiedy u ciężarnej  kobiety pojawi się podwyższona temperatura ciała, zajdzie też potrzeba podania jej w stosownej dawce preparatu zawierającego paracetamol. 

Pamiętaj! Zatrucie pokarmowe w okresie ciąży jest zdecydowanie bardziej poważną sprawą niż zatrucie pokarmowe u innych osób. Może ono bowiem doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych nie tylko u kobiety ciężarnej, ale również u jej nie narodzonego jeszcze dziecka. Dlatego też, jeśli w okresie ciąży kobieta ulegnie zatruciu pokarmowego i jego objawy są mocno wyrażone, koniecznie musi jak najszybciej zgłosić się do swojego lekarza ginekologa, a w razie  braku takiej możliwości do najbliższego  szpitala na izbę przyjęć.  Lekarz zbada pacjentkę, bardzo możliwe, że zdecyduje też o konieczności  pobrania badań laboratoryjnych, na podstawie których ostatecznie zdecyduje czy kobieta może być leczona w domu czy też będzie wymagała pozostawiania w szpitalu,  nawodnienia dożylnego i wyrównania zaburzeń wodno- elektrolitowych. 

— Artykuł sponsorowany —

Dodaj komentarz