Zabawki, które pomogą dziecku w nauce

Wiemy o tym, że zabawki dla najmłodszych dzieci mogą nie tylko sprawiać maluchom przyjemność, ale też wspomagać rodziców w nauczaniu wielu ważnych rzeczy.

Często jednak od starszego dziecka wymagamy jedynie „poważnych” sposobów spędzania czasu, uważając, że żadne zabawki nie pomogą mu już w rozwoju i szlifowaniu umiejętności. Nic bardziej mylnego. Oto przykłady takich właśnie zabawek.

Gry planszowe i komputerowe

Jest wiele gier dla dzieci, które oprócz zapewnienia maluchowi dobrej zabawy stanowią również trening posiadanych umiejętności. Jedne wymagają liczenia, inne znajomości liter, a niektóre oswajają dziecko z językami obcymi, ucząc je podstawowych słów i pojęć. Edukacyjne gry planszowe i komputerowe przekazują informacje o otaczającym nas świecie w sposób łatwy do przyswojenia przez najmłodsze nawet dzieci. Zaznaczmy jednak, że zdecydowanie lepszym wyborem będzie ciekawa planszówka, w którą będziemy mogli grać wraz z dzieckiem, niż pozostawienie pociechy sam na sam z jakąkolwiek grą komputerową.

Klocki małe i duże

W edukacyjnych zabawach świetnie sprawdzą się nawet zwykłe drewniane klocki. Pomocne mogą być również dostępne m.in. w sklepie Merlin klocki Lego i Duplo. Dzięki tym narzędziom będziemy mogli w łatwy i przyjemny sposób oswajać dziecko z zawiłościami matematyki, począwszy od prostych działań arytmetycznych, a kończąc na bryłach geometrycznych. Niezwykle ważne jest to, że niekoniecznie lubiana przez zarówno najmłodszych, jak i starszych uczniów nauka matematyki może się odbywać w trakcie fajnej zabawy. Za kilkanaście lat matura z tego przedmiotu nie będzie straszna.

Scrabble

Nasz mały uczeń ma problem z opanowaniem ortografii? Warto skorzystać z przyjemniejszego sposobu doskonalenia tych umiejętności niż tylko pisanie nudnych dyktand. Raz na kilka dni urządźmy z dzieckiem partyjkę gry w scrabble, którego edukacyjne walory zasługują na szczególne wyróżnienie pośród wszystkich gier planszowych. Wszyscy będziemy się świetnie bawić, a dziecko dodatkowo będzie uczyć się swobodnego tworzenia słów poprawnych ortograficznie. Pamiętajmy jednak, że choć nasza wiedza jest o wiele większa, nie możemy stale wygrywać, szczególnie dużą liczbą punktów. Ciągłe porażki sprawią tylko, że dziecko się zniechęci i zacznie domagać się dostępu do komputera, który nie jest tak wymagającym przeciwnikiem.

Dodaj komentarz