W jaki sposób przekazać dziecku wiarę w Boga?

Posiadanie dzieci to nie tylko wielkie szczęście i cud dla rodziców, ale również niesamowita odpowiedzialność. Za ich wychowanie, za przekazanie odpowiednich wartości, za zaszczepienie w nich mocnej i trwałej wiary w Boga. W pierwszej kolejności to właśnie rodzice muszą wykazać się dojrzałością i z pełną rozwagą oraz statecznością podołać tym obowiązkom.

Niestety dzisiejszy świat nie sprzyja głębszym refleksjom, narzuca coraz to szybsze tempo, kusi pójściem na łatwiznę i wyborem różnych dróg na skrót. Jednak warto zatrzymać się na chwilę i zadać sobie to ważne pytanie: „jak przekazać dziecku wiarę?”.  Wskazana jest spekulacja jak to zrobić, aby za kilka lat być dumną matką lub ojcem pobożnego, praktykującego katolika, a także dobrego człowieka.

Wsparcie duchowieństwa i katechetów

Mówiąc o przekazywaniu wiary, rodzice nie powinni w tym zakresie mylić wsparcia z zastępstwem. Błędem jest bowiem zrzucanie odpowiedzialności za edukację religijną własnych pociech wyłącznie na Kościół bądź szkołę. Katecheci, księża czy też siostry zakonne, dzięki swej bogatej wiedzy i doświadczeniu, na pewno są nieocenioną pomocą i również mają duży wpływ na rozwój duchowy dzieci, jednakże jest to forma wsparcia. Aby religijne podstawy były stabilne muszą być wyniesione przez dziecko z domu. Właściwe przekazanie światła wiary przez rodziców w domowym zaciszu, poparte edukacją na katechezach i liturgią w Kościele, stanowi niezachwiany fundament, na którym spokojnie, z pełnym przeświadczeniem, można budować dalej.

Przykład płynie z góry

Dzieci mają niesamowitą zdolność wyczuwania tego co prawdziwe, nieudawane i płynące prosto z serca. W dodatku bardzo często chłoną jak gąbka, powielając zachowania rodziców i naśladując ich w życiu codziennym. Ażeby zatem odnieść sukces wychowawczy i w sposób odpowiedni przekazać wiarę najmłodszym, sami jako rodzice musimy być wzorem i dawać właściwe świadectwo wiary. Dom, z którego dziecko ma wynieść podstawy religijne, musi być mieszkaniem Boga, miejscem gdzie żyje się zgodnie z dekalogiem i rozmawia o duchowych sprawach. Aby dzieci również same mogły poznawać tajemnice wiary, rodzice powinni zapewnić im dostęp do przystępnych, wartościowych źródeł. Świetnym wyborem jest biblia dla dzieci np. z księgarni Święty Wojciech. Ilustracje i zrozumiałe treści powodują, że nasze pociechy chętnie sięgną do tej skarbnicy wiedzy.

Rozmowa z Bogiem, czyli wartość codziennej modlitwy

Rozmowa to podstawa wszelkich relacji, także tych z Bogiem. Bez codziennej modlitwy, zwracania się do Stwórcy z naszymi radościami, troskami, czy problemami, nasza wiara nie jest kompletna. Wspaniałym świadectwem jest wspólna, rodzinna modlitwa, w której biorą udział zarówno dorośli jak i dzieci. Jest formą podziękowania za doświadczone łaski, a także nauki. W ten sposób najmłodsi mogą poznać oraz zrozumieć wartość rozmowy z Bogiem.

Dodaj komentarz