Jak usunąć trudne plamy z dziecięcych ubranek?

pranie ubranekMałe dziecko to dla rodziców prawdziwy skarb – uwielbiają się z nim bawić, starają się także o nie troszczyć i opiekować się nim najlepiej jak potrafią. Noworodek, niemowlę czy potem – małe dziecko – to stworzenia ciekawe świata, chcące doświadczyć na własnej skórze nowych doznań. Często kończą się one dla ubranek dziecka w sposób przyprawiającą mamy o ból głowy, bowiem plamy z ziemi, trawy, czekolady, marchewki czy moczu, kiedy dziecko przypadkiem zasiusia ubranko, bywają bardzo trudne do wywabienia. Odpowiedzią na te bolączki będzie ten krótki poradnik, dotyczący pozbywania się często spotykanych u dzieci plam na ubrankach.

 1. Czekolada.

Jeśli boimy się, że chemiczny wywabiacz może zniszczyć ubranko dla dziecka, można poradzić sobie z zabrudzeniami czekoladą domowymi sposobami. Plamy z czekolady można próbować wywabiać na kilka sposobów. Pierwszy zakłada namoczenie ubranka w zimnym mleku, a następnie natarcie plam mydłem (np. szarym) i pranie w ciepłej wodzie z dodatkiem środka piorącego. Na plamy z czekolady można także nałożyć mieszaninę zrobioną z żółtka jaja i gliceryny. Po odczekaniu maksymalnie 5 minut należy usunąć papkę, a ubranko przeprać ciepłą wodą (najlepiej z dodatkiem łagodnego proszku do prania).

 1. Soki owocowe.

Jednym ze sposobów na wywabianie świeżych plam z soków owocowych jest polanie ich gazowaną woda mineralną, a potem natychmiastowe ich przepranie w ciepłej wodzie. Jeśli plama jest starsza, można natrzeć ją szarym mydłem, a potem przeprać ubranie łagodnym środkiem piorącym. Niektóre ubranka można także namoczyć w kwaśnym mleku albo użyć do ich wywabiania wody utlenionej – szmatką nasączoną wodą utlenioną należy pocierać plamy po soku, a potem przeprać ubranie.

 1. Trawa i ziemia.

Plamy po trawie i ziemi są bardzo trudne do usunięcia. Najskuteczniej wywabiać je alkoholem bądź roztworem z wody i amoniaku. Niedługo po naniesieniu tych specyfików na plamę należy obficie spłukać ubranie zimną wodą, a następnie wyprać. Na bardziej uporczywe plamy może pomóc natarcie ich szarym mydłem, zostawienie ubranka w wodzie na noc, a na drugi dzień – wypranie ich w pralce z dodatkiem enzymatycznego proszku do prania.

 1. Marchew.

Na plamy z marchwi bądź przetworów z niej (np. przecierów) i innych warzyw i owoców, skuteczne może okazać się, poza tradycyjnymi wywabiaczami, także moczenie ubranek w mleku lub przecieranie plam wodą utlenioną.

 1. Mocz.

Z plamami z moczu można poradzić sobie, przepierając je, a następnie mocząc ubranka w roztworze wody i wody utlenionej. Na plamy z moczu może pomóc także posypanie ubranka solą, a potem przepłukanie go zimną wodą. Na plamy zadziała także perhydrol i boraks.

 1. Tłuste plamy.

Na tłuste plamy może pomóc benzyna, którą należy spłukać zabrudzenie bądź przetrzeć je szmatką nawilżoną benzyną. Poza tym, na plamy z tłuszczu można nasypać mąkę czy talk, które „wyciągną” tłuszcz. Po takich zabiegach ubranko należy wyprać.

Zanim przystąpimy do wywabiania plam na ubrankach chemicznymi środkami, należy upewnić się, że nie zawierają one niszczących dla tkaniny środków. Jeśli tak, trzeba starać się wywabiać plamy domowymi sposobami. Po pozbyciu się zabrudzenia, należy koniecznie, szczególnie w przypadku ubranek noworodków i niemowląt, używać do ostatniego prania proszku, przeznaczonego specjalnie do prania ubranek takich dzieci. Pozostałe środki piorące mogą wywoływać podrażnienia skóry dziecka, a nawet przyczynić się powstawania u nich reakcji alergicznych.

komentarze 2

 1. Dominika

  Przez trzy lata życia mojego dziecka praktycznie nie wiedziałam czym są plamy. Maluch ślicznie wszystko jadł, dawał odziać się w śliniak, a podczas jedzenia wycierał buźkę serwetką. Nie używałam odplamiacza i nawet nie przeczuwałam nadchodzącej zmiany. Wszystko zmieniło się gdy smyk poszedł do przedszkola. Wycieranie buźki w rękaw stało się normą. Na bluzkach pozostawał cały jadłospis. Kakao, pomidorówka, masło, sosik i kompocik. Masakra.

 2. Stylowa

  Najlepiej prać w wysokiej temperaturze, choć to niestety może popsuć ubranko

Dodaj komentarz