Uporczywy katar – czy wiesz, jak się go pozbyć?

katar

Mówi się, że katar leczony trwa tydzień, a nieleczony siedem dni. Ile jest prawdy w tym starym porzekadle? Zadbaj o swoją rodzinę i dowiedz się, jak skutecznie walczyć z katarem zarówno u maluchów, jak i u dorosłych.

Katar – skąd się bierze?

Katar to dolegliwość będąca objawem zapalenia błon śluzowych nosa. Przyczyn choroby może być wiele – najczęściej są to wirusy lub bakterie. W sezonie wiosennym wiele osób cierpi również na katar powodowany przez alergie na różnego rodzaju pyłki roślin; jesienią i zimą nasila się natomiast działanie roztoczy, przez co cierpią osoby uczulone na kurz. Obrzęk błony śluzowej, uczucie zatkanego nosa, drapanie oraz obecność wodnistej lub śluzowatej wydzieliny nie tylko znacznie pogarszają samopoczucie, ale także mogą powodować poważniejsze konsekwencje. Warto stosować odpowiednie leki oraz sprawdzone metody walki z katarem, aby uniknąć możliwych następstw, takich jak na przykład przewlekłe zapalenie zatok.

Katar u osoby dorosłej

W przypadku dorosłych naturalnym, odruchowym sposobem radzenia sobie z zatkanym nosem jest wydmuchiwanie zalegającej w nim wydzieliny. Dużą skuteczność w leczeniu wykazują krople na katar, które należy stosować nie dłużej niż 5-7 dni – w zależności od wskazań producenta. W czasie infekcji warto wspomóc organizm poprzez spożywanie większej ilości witaminy C, która wzmacnia ścianki naczyń krwionośnych, utrudniając wirusom i bakteriom przenikanie w głąb naszego organizmu. Pomocne może okazać się także stosowanie inhalacji z dodatkiem olejków eterycznych. Należy zadbać również o odpowiednią wilgotność w pomieszczeniu. Błonę śluzową nosa nawilżać można dodatkowo za pomocą preparatów z wodą morską – wszystko to przynosi ulgę i pomaga szybciej wrócić do zdrowia.

Katar u malucha

Zastanawiasz się, co na katar będzie najlepsze dla dziecka? W przypadku maluszków, które nie potrafią jeszcze samodzielnie wydmuchiwać noska, katar jest jeszcze bardziej przykrą i uciążliwą dolegliwością. Nie należy bagatelizować choroby, ponieważ zalegająca w nosie i spływająca do gardła wydzielina może prowadzić do poważnych komplikacji, takich jak zapalenie zatok, zapalenie ucha środkowego, zapalenie oskrzeli czy nawet zapalenie płuc. Najistotniejszą zatem metodą postępowania w czasie choroby jest regularne czyszczenie noska. Pomocne mogą okazać się specjalnie przeznaczone do tego celu aspiratory lub gumowe gruszki. Decydując się na zastosowanie środków farmakologicznych, koniecznie należy sprawdzić, czy są one przeznaczone dla dzieci w konkretnym wieku. Krople na katar należy podawać maluchowi maksymalnie przez 3 dni, aby uniknąć podrażnienia delikatnej błony śluzowej. Podobnie jak w przypadku dorosłych, duże znaczenie ma nawilżanie śluzówki – oprócz utrzymywania odpowiedniej wilgotności powietrza w mieszkaniu warto wypróbować roztwór wody morskiej lub sól fizjologiczną. Preparaty te pomagają w rozrzedzaniu wydzieliny, dzięki czemu łatwiej pozbędziemy się jej z dróg oddechowych dziecka. Inhalacje będą pomocne w przypadku starszych dzieci. Należy przeprowadzać je ostrożnie, uważając, aby mały pacjent nie poparzył się parą wodną.

Istnieje szereg domowych i aptecznych sposobów na radzenie sobie z katarem. Warto zająć się leczeniem tej dolegliwości, ponieważ w przeciwnym razie będzie przyczyną poważnego dyskomfortu, a nawet powstania poważniejszych powikłań.

Dodaj komentarz