Ulewanie u niemowląt – normalny objaw czy powód do zmartwień?

baby

Ulewanie u niemowląt wzbudza wiele niepokoju wśród rodziców. Czy jest to normalny objawy? A może dolegliwość, która wymaga natychmiastowej konsultacji i interwencji lekarskiej? Poznaj najważniejsze przyczyny ulewania i dowiedz się, jak temu zapobiec.

Ulewanie u niemowląt to nic innego jak cofanie się treści pokarmowej z żołądka do jamy ustnej i wypływanie cienką strużką z ust. Zgodnie ze statystykami, dotyka nawet co drugie dziecko w wieku niemowlęcym.

Ulewanie mija z wiekiem

Ulewanie u niemowląt najczęściej nie powinno wzbudzać w rodzicach niepokoju. Jest to bowiem przypadłość fizjologiczna, związana z niedojrzałością układu pokarmowego. Dopiero z wiekiem układ pokarmowy nabiera dojrzałości i lepiej toleruje przyjmowane pokarmy, także mleko.

Specjaliści podkreślają, że ulewanie u niemowląt najczęściej mija z wiekiem. Problemy z cofaniem się treści żołądkowej  mogą zniknąć już po 6. miesiącu życia. Często jednak kłopoty całkowicie mijają po 18. miesiącu życia.

Winne słabe mięśnie zwieracza przełykowego

Ulewanie u niemowląt jest najczęściej normalnym objawem, spowodowanym zbyt słabymi jeszcze mięśniami zwieracza przełykowego. Ponieważ nie funkcjonują w pełni sprawnie, zdarza się cofanie pokarmu, np. wraz z “uwięzionym” powietrzem na skutek zbyt łapczywego pobierania pokarmu. Inną przyczyną ulewania jest przyjmowanie nieodpowiedniej pozycji podczas karmienia.

Uwaga na przekarmianie

Ulewanie u niemowląt może być spowodowane również przekarmieniem. I to także nie jest żaden powód do zmartwień. Kilkutygodniowe dziecko pobiera pokarm z piersi ” do oporu”, w efekcie czego żołądek nie jest w stanie pomieścić dużej ilości jedzenia (warto pamiętać, że żołądek malucha jest bardzo mały). Stąd cofanie się pokarmu na skutek przejedzenia.

W tym przypadku warto przystawiać dziecko do piersi regularnie, aby nie dopuścić do nawału pokarmu u mamy.

Jak zapobiec ulewaniu fizjologicznemu?

Chociaż ulewanie u niemowląt jest najczęściej typowym objawem, można temu zapobiec. Najczęstsze metody to:

  • nieukładanie dziecka na wznak zaraz po jedzeniu,
  • karmienie w pozycji, gdzie głowa dziecka znajduje się wyżej niż tułów,
  • pionizowanie dziecka w celu “odbicia”.

Jeśli niemowlę jest karmione butelką, warto zadbać o podawanie pokarmu ze specjalnej butelki antykolkowej.

Kiedy ulewanie u niemowląt powinno martwić?

Mimo że  w większości przypadków ulewanie u niemowląt mija wraz z wiekiem, nie zawsze przypadłość tę należy bagatelizować. Cofanie się treści żołądkowej i wypływanie ustami może świadczyć m.in. o alergii pokarmowej (najczęściej na białko mleka krowiego). Jeżeli ulewaniu towarzyszy wysypka skórna, świąd, kaszel, świszczący oddech czy biegunka, istnieje duże prawdopodobieństwo alergii na mleko lub inny produkt spożywczy.

Ponadto zaniepokoić powinno cię ulewanie, któremu towarzyszy: biegunka, gorączka, spadek masy ciała, brązowe / zielone zabarwienie ulanego mleka, ból brzucha, drażliwość i płaczliwość u malucha. W takich przypadkach niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem, by ustalić przyczynę cofania się pokarmów.

1 komentarz

  1. Parenting

    “Mimo że w większości przypadków ulewanie u niemowląt mija wraz z wiekiem, nie zawsze przypadłość tę należy bagatelizować.” – zawsze warto skonsultować się z lekarzem

Dodaj komentarz