Sposoby na rozstępy po ciąży

rozstępy po ciążyCiało kobiety w trakcie ciąży ulega nieustannym zmianom. Organizm przygotowuje się i przystosowuje do utrzymania przy życiu dwóch organizmów – matki i dziecka. Niezbędne staje się powiększenie pewnych części ciała, np. brzucha czy piersi. Poza tym kobieta praktycznie całą ciążę przybiera na wadze. Często te zmiany w organizmie, skutkujące rozciąganiem się skóry, uzewnętrzniają się w postaci mało estetycznych śladów, tzw. rozstępów.

Czym są rozstępy?

Rozstępy to podłużne ślady na skórze, spowodowane przerwaniem włókien kolagenu, z których składa się skóra. Zdrowe włókna kolagenu pozwalają skórze na dowolne rozciąganie się bez szkody dla zdrowia i urody człowieka. Jednakże zdarza się, że odpowiedzialne za produkowanie kolagenu i elastyny fibroblasty nie działają właściwie – zwiększa się wtedy ryzyko pękania skóry i uwidocznienia się na niej szpecących śladów.

Najczęściej rozstępy pojawiają się w czasie nagłych skoków wagi, kiedy skóra nie nadąża za powiększająca się tkanką tłuszczową. Szacuje się, że ponad 50 % kobiet w ciąży (niektóre badania wskazują, że może to być nawet od 70 do 90 %) ma problemy z rozstępami – jest to więc dość rozpowszechniony problem, który bywa powodem kompleksów wielu pań. Dzieje się tak tym częściej, że szpecące ślady pojawiają się zwykle w takich miejscach, jak brzuch, biodra, piersi, pupa czy uda.

Jak poradzić sobie z rozstępami?

Jeśli chodzi o rozstępy, można wyróżnić dwie fazy ich występowania i wyglądu. Są to:

I – faza początkowa, kiedy rozstępy dopiero się tworzą. Mają wtedy barwę czerwonawą bądź fioletową;

II – ukształtowanie się i utrwalenie rozstępów, które przybierają białą bądź perłową barwę i postać zgrubień na skórze.

Z rozstępami można próbować poradzić sobie domowymi sposobami, jednakże metody te skuteczne są one tylko w początkowej fazie, gdy rozstępy dopiero się tworzą. Co można zrobić w I fazie?

  1. Smarować się oliwką i masować ciało podczas wcierania specyfiku w skórę, co pomaga rozciągnąć powstałe już ślady. Poza tym oliwka doskonale nawilża skórę, uelastycznia ją i zapobiegania powstawaniu nowych, szpecących znaków.

  2. Stosować kosmetyki na rozstępy. Pozwala to rozjaśnić powstałe już ślady, które dzięki temu są mniej widoczne. Poza tym kosmetyki takie nawilżają skórę, uelastyczniają i wzmacniają ją oraz zapobiegają powstawaniu nowych śladów. Przed zastosowaniem takich specyfików w trakcie ciąży należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym.

  3. Nawadniać organizm, któremu trzeba dostarczać około 2 litrów wody mineralnej dziennie.

  4. Kontrolować wagę – należy unikać szybkich skoków wagi i jej gwałtownej utraty, bo wpływa to na zmniejszenie się elastyczności skóry.

  5. Stosować dietę bogatą w witaminy A, E, PP, B5, tłuszcze z grupy omega 3 i 5 oraz w cynk i krzem – gwarantują one właściwe odżywienie skóry i jej szybką regenerację.

Faza II wymaga już interwencji kosmetologów. Do najskuteczniejszych zabiegów, pozwalających usunąć rozstępy, należą:

  • mikrodermabrazja – polegająca na fizycznym ścieraniu się zgrubiałego naskórka i pobudzaniu skóry do produkcji kolagenu;

  • mezoterapia – zabieg polegający na wstrzyknięciu w okolice rozstępów stężonego kwasu salicylowego, który stymuluje skórę do samodzielnej produkcji kolagenu i elastyny oraz zwiększa napięcie skóry i sprawia, że rozstępy są mniej widoczne;

  • peeling chemiczny – polega na pokrywaniu rozstępów stężonym kwasem glikolowym, a następnie neutralizowaniem jego działania, dzięki czemu zrogowaciały naskórek zostaje złuszczony, a sam rozstęp staje się płytszy, bledszy i mniej widoczny;

  • laseroterapia laserami frakcyjnymi – ich zadaniem jest naświetlanie skóry, niszczenie jej i pobudzanie do ponownej regeneracji;

  • naświetlanie lampami LED, które polega na uszkodzeniu rozstępów, a następnie ich prawidłowemu wygajaniu dzięki właściwościom światła LED-owego.

Żeby zlikwidować szpecące ślady, należy pamiętać o profilaktyce już w trakcie ciąży i o jak najwcześniejszej reakcji na wszelkie zmiany skórne.

Dodaj komentarz