Skutki panicznego lęku przed zajściem w ciążę

woman-1006102_1280

Irracjonalny lęk przed zajściem w ciążę naukowcy określają majeutofobią, potocznie taki strach określa się jako ciążofobię lub ciążoschizę. Z obsesją ciążową mamy do czynienia, kiedy kobieta nie może normalnie funkcjonować, ponieważ na każdym kroku obawia się, że zaszła w niechcianą ciążę.

Zjawisko ciąży histerycznej

Kobieta wmawia sobie, że jej ciało wysyła sygnały rzekomo świadczące o zapłodnieniu, np. bolesność piersi, powiększenie obwodu brzucha, spóźniający się o kilka dni okres. Natrętne myśli mogą być wynikiem braku gotowości do współżycia, wynikającego np. z niedojrzałości
psychicznej, bycia w związku z niewłaściwym partnerem, traumy z dzieciństwa, problemów ekonomicznych.

Konsekwencje dla związku

U kobiet,które panicznie boją się zajścia w ciążę, stwierdzono również zaburzenia potencji  – nie chcą uprawiać seksu, a jeśli już dojdzie do zbliżenia, nie odczuwają satysfakcji ze współżycia. To prowadzi do frustracji partnera przytłoczonego nieustannym oczekiwaniem na miesiączkę, kupowaniem testów ciążowych, uspokajaniem. W końcu mężczyzna może sam zniechęcić się do seksu, uznając, że chwila przyjemności nie jest warta nieprzespanych nocy i tworzenia scenariuszy na temat tego, co para zrobi, jeśli na świecie pojawi się ich dziecko. To wszystko powoduje osłabienie relacji, czasami skutkuje nawet rozpadem związku.

Zaburzenia psychiczne

Irracjonalny lęk przed zajściem w ciążę wyniszcza psychikę – może prowadzić do depresji lękowej, nerwicy. Długotrwałe stany napięcia i niepokoju mogą prowadzić do bezsenności, Zaburzeniom lękowym mogą towarzyszyć fizyczne zmiany w ciele, np. bóle głowy, problemy ze skórą, nudności,
nadciśnienie tętnicze.

Ograniczenie kontaktów towarzyskich

Kobieta, która cierpi na majeutofobię często rezygnuje z kontaktów towarzyskich, ponieważ obawia się, że znajomi spostrzegą, że jej zachowanie jest nienaturalne i zaczną drążyć temat, którego ona nie chce poruszać. Tymczasem szczerość i wsparcie ze strony przyjaciół i rodziny jest niemal równie ważne jak szczerość wobec partnera.

Paranoiczny lęk przed ciążą warto skonsultować z psychologiem.

Jeśli wstydzisz się skonsultować swój problem ze swoim lekarzem, spróbuj konsultacji lekarskich online

Dodaj komentarz