Przeziębienie u malucha: o czym warto pamiętać?

7_Przeziębienie u malucha

Przeziębienie to powszechnie stosowana nazwa wirusowego zapalenia górnych dróg oddechowych. Jego rozpoznanie jest dość proste – zarówno u dorosłego, jak i u dziecka. Objawami są przede wszystkim katar, ból gardła, kaszel oraz podwyższona temperatura ciała. Zobacz, jak pomóc dziecku podczas przeziębienia.

Objawy i przebieg choroby

Infekcje górnych dróg oddechowych złapać można w zasadzie przez cały rok, jednak okresem największej zachorowalności są jesień i wiosna. Pierwsze objawy przeziębienia pojawiają się zazwyczaj po około 48-72 godzinach po kontakcie z wirusem. Dziecko może skarżyć się na ból gardła, możemy zaobserwować kaszel oraz obecność wodnistej wydzieliny zatykającej nos i utrudniającej oddychanie. Często może towarzyszyć temu nieznacznie podniesiona temperatura ciała. Nie ma jednego leku na wirusowe zapalenie górnych dróg oddechowych – leczenie polega na zwalczaniu poszczególnych dolegliwości. Możemy ulżyć maluchowi, stosując sprawdzone domowe metody, podając herbatki i napary ziołowe, sięgając po leki bazujące na naturalnych składnikach lub uciekając się do aptecznych środków przeciwzapalnych i przeciwgorączkowych.

Leki i preparaty na bazie wyciągów roślinnych

Zanim podejmiemy leczenie, w przypadku malucha zawsze warto skonsultować się z lekarzem. Nie wszystkie leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne, które są dostępne w aptekach bez recepty, możemy stosować u naszych pociech. Do 12. roku życia nie wolno podawać dzieciom preparatów zawierających aspirynę – jeśli już musimy zastosować leki przeciwgorączkowe, lepiej będzie zdecydować się na paracetamol lub ibuprofen. Zdecydowanie łagodniejszym, a jednocześnie bardzo skutecznym i wszechstronnym działaniem charakteryzują się preparaty bazujące na naturalnych ekstraktach roślinnych. Wykorzystuje się w nich dobroczynne właściwości znanych od lat roślin skutecznie wspomagających walkę z przeziębieniem i grypą, np. lipy, maliny, bzu czarnego czy prawoślazu. Warto wypróbować przede wszystkim syropy na przeziębienie, gdyż są znacznie łatwiejsze do podania, zwłaszcza w przypadku bardzo małych dzieci. Kolejnym dobrym sposobem na walkę z przeziębieniem są napary i herbatki z ziół. Oprócz wymienionych wyżej roślin o działaniu napotnym i przeciwgorączkowym warto wypróbować także inne – mniej znane. Jeżówka popularna doskonale pobudza do działania układ odpornościowy organizmu, a do płukania gardła można zastosować wiciokrzew.

Jak ulżyć maluchowi?

Podawanie leków i ziół to tylko część metod walki z przeziębieniem. Aby przynieść maluszkowi ulgę, musimy pamiętać także o kilku innych elementach. Przede wszystkim zwróćmy uwagę na częste udrażnianie noska. Jeśli dziecko nie potrafi jeszcze go wydmuchiwać, możemy użyć specjalnej gruszki. Warto stosować także inhalacje, które nawilżą błonę śluzową nosa. Oprócz tego konieczne jest zadbanie o właściwą wilgotność powietrza w mieszkaniu. Musimy pamiętać również o podawaniu dużej ilości płynów – dzieci chętnie piją herbatę z miodem lub sokiem malinowym. Oprócz działania nawadniającego i rozgrzewającego płyny te dodatkowo pomagają zwalczać chorobę.
Już po zaobserwowaniu pierwszych objawów przeziębienia u dziecka warto zatrzymać je w domu, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby wśród innych przedszkolaków czy uczniów w szkole. Chociaż nie ma jednego leku na przeziębienie, możemy pomóc maluchowi na wiele różnych sposobów, zaczynając od metod domowych, przez środki ziołowe, na lekach przeciwgorączkowych i przeciwzapalnych kończąc.

Dodaj komentarz