Pleśniawki u dziecka – jak sobie z nimi radzić?

untitled1

Pleśniawki u dziecka to schorzenie, którego nie można bagatelizować – choć pozornie nie wyglądają zbyt groźnie, to jednak niewyleczone mogą prowadzić do poważniejszych infekcji jamy ustnej i znacznych trudności z jedzeniem.

Przyczyną ich powstawania jest grzyb candida albicans, którym dziecko może zarazić się od matki jeszcze przed porodem lub podczas karmienia piersią. Ale równie częstym powodem pojawiania się pleśniawek jest niewłaściwa higiena jamy ustnej malucha czy niska odporność. Jak sobie z tym poradzić?

Najpierw do specjalisty

Pleśniawki mogą pojawić się w różnych punktach jamy ustnej: na dziąsłach, podniebieniu, języku, a także na błonie śluzowej po wewnętrznej stronie policzków. Jeżeli zauważymy u dziecka charakterystyczne białe plamki przypominające pozostałości po mleku, przede wszystkim nie próbujmy na siłę ich ścierać. To bowiem tylko wywoła zaczerwienienia lub nawet krwawienie, a na pewno nie pomoże w usunięciu dolegliwości. Na początku warto udać się do lekarza, który przepisze dziecku odpowiednie preparaty – pleśniawek nie należy leczyć domowymi, „babcinymi” sposobami.

Żel czy spray?

Dodatkowo, aby wspomóc leczenie pleśniawek, możemy zastosować dostępne  w aptekach maści, żele lub spray http://dentoseptamini.pl/, które działają odkażająco, przeciwgrzybiczo i przeciwzapalnie. Tego rodzaju specyfiki łagodzą dyskomfort i przynoszą dzieciom ulgę, a poza tym przyspieszają proces gojenia. Warto przy tym pamiętać, że aplikując maść czy żel trzeba zachować szczególną ostrożność, ponieważ każde dotknięcie do zainfekowanych miejsc powoduje ból. W związku z tym najlepiej jest użyć preparatu w sprayu (np. Dentosept dla dzieci), którym lekko spryskujemy pleśniawki, nie dotykając jamy ustnej dziecka i nie narażając go na dodatkowe cierpienie.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Aby zapobiec powstawaniu pleśniawek, warto dbać o higienę – zarówno matki podczas ciąży i karmienia, jak też dziecka, już od pierwszych dni po przyjściu na świat. Przynajmniej raz dziennie, już od urodzenia, powinniśmy przemywać jamę ustną gazikiem nasączonym wodą lub słabym naparem z rumianku. Równie ważna jest zdrowa dieta i sposób przygotowywania posiłków dla dziecka: wyparzanie butelek i smoczków, dokładne mycie rąk. Jeżeli natomiast nasza pociecha żywi się już nie tylko mlekiem matki czy gotową kaszką, unikajmy serwowania jej zbyt kwaśnych lub pikantnych potraw. Szczególnie należy uważać również podczas ząbkowania – dziecko bierze wówczas do buzi rozmaite przedmioty i gryzaki, które nie zawsze są idealnie czyste, a to również może przyczyniać się do powstawania infekcji.

Dodaj komentarz