Pielęgnacja i kosmetyki dla najmłodszych

Skóra małego dziecka jest bardzo delikatna i wrażliwa, dlatego konieczne jest zadbanie o jej odpowiednią pielęgnację. Z całą pewnością nie należy sięgać po kosmetyki dla dorosłych, których używamy na co dzień. Nie ma też co przesadzać z ilością stosowanych preparatów, gdyż ich nadmiar może wręcz zaszkodzić. O wyprawce dla maluszka warto pomyśleć już z dużym wyprzedzeniem, aby mieć wszystko pod ręką, gdy pojawi się na świecie nowy członek rodziny. Co w takim razie jest najpotrzebniejszego i niezbędnego oraz jak prawidłowo pielęgnować małe dziecko?

Odpowiednia pielęgnacja dziecka to podstawa

Pielęgnacja dzieci powinna być dobrze przemyślana i świadoma. Sklepowe półki wręcz uginają się pod naporem przeróżnych preparatów stworzonych z myślą o najmłodszych. Nie wszystkie z nich są jednak godne polecenia. Niezwykle ważne jest to, aby dokładnie czytać skład etykiety. Unikać należy tych z bardzo długim i niewiele nam mówiącym składem. Powinien on być prosty i krótki. Skóra małej pociechy jest bardzo wrażliwa i nie zdążyła jeszcze wykształcić odpowiednich mechanizmów ochronnych. Łatwo wobec tego o wystąpienie podrażnień, wysypek, suchości i innych zmian skórnych. Stosowanie niewłaściwych kosmetyków jest prostą drogą do wystąpienia uczuleń i alergii. W pielęgnacji skóry bardzo ważne jest zachowanie właściwego pH (5,5-6). Po kąpieli należy nałożyć na skórę pociechy kosmetyk o działaniu nawilżającym i natłuszczającym. Wystrzegać należy się stosowania mydeł i zbyt intensywnego tarcia skóry ręcznikiem. Wszystkie czynności przy dziecku należy wykonywać delikatnie

Jakie wybrać kosmetyki dla dzieci?

Małe dziecko nie potrzebuje zbyt wielu kosmetyków, ale warto mieć te niezbędne w zapasie. Potrzebna będzie oliwka dla dzieci – już w pierwszych tygodniach życia. Godny polecenia jest balsam nawilżający, jeśli nie używa się emolitentów. Do tego potrzebne będą chusteczki nawilżające, szczególnie pomocne podczas przewijania malucha. W kosmetyczce nie może zabraknąć kremu na odparzenia, na wypadek wystąpienia podrażnień skóry i zaczerwienienia. W jego składzie powinny znajdować się substancje o działaniu natłuszczającym, przeciwzapalnym i odkażającym. Kolejną pozycją jest szampon/płyn do mycia ciała. Jeśli użyjemy takiego zawierającego już oliwkę i substancje nawilżające, można pominąć etap nawilżania skóry po kąpieli. Jeśli dziecko będzie miało być narażone na działanie promieniowania słonecznego lub mrozu, to konieczne jest nałożenie na skórę odpowiedniego kremu z filtrem. Do szóstego miesiąca życia nie powinno się wstawiać twarzy dziecka na słońce – podczas spacerów warto stosować budki i parasolki. W zanadrzu zaleca się mieć sól fizjologiczną do przemywania oczu, jałowe gaziki i płatki kosmetyczne.

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem BobiShop – https://www.bobishop.pl/kategoria/kosmetyki/

Dodaj komentarz