Obalamy mity o pielęgnacji włosów

wlosy

Wokół każdego tematu krążą różnego rodzaju mity, a pielęgnacja włosów nie jest żadnym wyjątkiem. Głównym ich źródłem są słowa naszych babć, które – jak się okazuje, nie zawsze miały rację. I choć niektóre z tych mitów są wielokrotnie powtarzane od wielu lat, bywa, że nie mają realnych podstaw lub wzięły się ze złych założeń. Zatem jakie teorie na temat pielęgnacji włosów nie mają racji bytu?

Szampon musi się pienić

To, czy szampon się pieni czy nie, zależy od jego składników, nie ma natomiast wpływu na jego skuteczność. Jeżeli szampon dobrze się pieni, wygodniej się go używa, a kosmetyk zdaje się być wówczas bardziej wydajny. Wiele znanych marek, np. Garnier stworzyło w ostatnim czasie linię produktów do pielęgnacji włosów bazujących na naturalnych składnikach, przez co szampny nie pienią się one tak obficie. Ale brak potężnej piany nie oznacza, że kosmetyk niedokładnie usunie z naszych włosów zanieczyszczenia i sebum.

Im więcej odżywki, tym lepiej

Jeśli nasze włosy są zniszczone i suche, chcemy je jak najszybciej odżywić. W tym celu używamy różnego rodzaju odżywek, często kilku jednocześnie. Jedną spłukujemy, drugą aplikujemy bez spłukiwania, a na dodatek wsmarowujemy we włosy płynny jedwab i inne preparaty. Takimi działaniami tylko obciążamy włosy i możemy je jeszcze bardziej osłabić. Zarówno skóra głowy, jak i sam włos, może przyjąć tylko ograniczoną ilość składników pielęgnacyjnych. Jeśli chcemy mieć piękne włosy, kosmetyków pielęgnacyjnych używajmy z umiarem i zgodnie z zaleceniami producenta.

Częste mycie przesusza włosy

Możemy do tego doprowadzić jedynie wtedy, gdy używamy niewłaściwego szamponu i nie stosujemy dodatkowo żadnej odżywki. Jeśli jednak mamy delikatny szampon, który łagodnie oczyści włosy i skórę głowy, a dodatkowo używamy innych, odpowiednich preparatów pielęgnacyjnych, żadne przesuszenie włosów nam nie grozi, nawet jeśli będziemy myć głowę codziennie.

Włosy przyzwyczajają się do kosmetyków

Może się tak wydawać, ale w rzeczywistości problemy polega na tym, że używając stale tych samych preparatów, dostarczamy włosom tylko określonych składników. Z czasem może stać się widoczny niedobór innych i konieczna będzie zmiana szamponu lub odżywki. Czasem jest to spowodowane zmianami pór roku – włosy potrzebują innego rodzaju pielęgnacji w zależności do tego, czy na zewnątrz jest mocne słońce czy trzaskający mróz.

komentarze 4

 1. julia

  Myję włosy codziennie i nie zauważyłam, żeby włosy cierpiały z tego powodu. Wręcz przeciwnie, są lśniące i puszyste.

 2. dorata

  Mam przetłuszczające się włosy więc muszę myć codziennie, stosuje lekki szampon do codziennego mycia i nie mam żadnego problemu jeśli nawet zdarzy mi się ich nie umyć gdy zaśpię 😉

 3. elwirka

  Myję włosy co drugi dzień, używam różnych szamponów i olejku arganowego moje włosy sa zawsze zdrowe.Może to zależy od jakości szamponu .

 4. Lucyna

  Korzystam z naturalnych kosmetyków, dotyczy to również szamponów do włosów. Fakt, że nie pienią się one jak te mniej naturalne, ale nie są wcale mniej skuteczne. Powiem nawet, że korzystanie z naturalnych kosmetyków jest zdrowsze i polecane przez fachowe magazyny 🙂

Dodaj komentarz