Najlepsze sposoby na katar

katar-nie

Infekcje wirusowe i alergie są główną przyczyną kataru u dzieci oraz u dorosłych. Z katarem można sobie radzić na wiele różnych sposobów – zarówno z wykorzystaniem metod naturalnych, jak i leków. Co wybrać?

Leczenie kataru u dorosłych oraz u dzieci jest głównie objawowe, ale trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że powodem nieżytu nosa mogą być nie tylko przeziębienie, grypa czy alergia. Również katar przewlekły może być objawem chorób, takich jak mukowiscydoza, zapalenie oskrzeli czy zapalenie gardła. Przy wybieraniu formy leczenia kataru należy wziąć pod uwagę powód jego występowania i pamiętać, że jeżeli problem nasila się, najlepiej pójść do razu do lekarza, który będzie mógł przepisać skuteczniejsze leki na receptę i zlecić ewentualnie dalsze badania.

Naturalne sposoby na katar

Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak pozbyć się kataru bez używania leków dostępnych w aptece. Jest kilka rekomendowanych technik, które wprawdzie nie zawsze pomogą kompleksowo, ale na pewno poprawią samopoczucie i pozwolą na zminimalizowanie objawów. Najlepszym rozwiązaniem są inhalacje – w tym celu należy wybrać odpowiednie olejki. Najlepiej sprawdzają się eukaliptusowe, miętowe lub sosnowe, które mają świeży zapach pomagający odblokować nos i pozbyć się wydzieliny. Sprawdzić mogą się także napary rumiankowe oraz inhalacje z soli kuchennej, picie herbaty z malinami, sokiem z czarnego bzu oraz czosnek, który ma właściwości zwalczające wirusy. Dodatkowo ulgę dają spraye do nosa z wodą morską, maści z olejkami eterycznymi oraz plastry na nos i sztyfty. Te metody przeznaczone są dla dzieci powyżej 3 roku życia.

Środki z apteki

Gdy naturalne metody nie działają lub szuka się działającego od razu sposobu na katar, najlepiej wybrać się do najbliższej apteki. Do dyspozycji jest pełna gama różnorodnych środków przeznaczonych dla dzieci, także poniżej 3 roku życia, i dla dorosłych. Głownie są to leki obkurczające naczynka krwionośne i minimalizujące obrzęk śluzówki, które zmniejszają uciążliwe dolegliwości. Leki dostępne są w formie sprayów, kropli oraz tabletek i zawierają głównie ksylometazolinę. Trzeba pamiętać o tym, że nie wolno używać przez czas dłuższy niż wskazany w ulotce. Natomiast na katar pochodzenia alergicznego stosuje się głównie środki przeciwhistaminowe.

Zatem z katarem można poradzić sobie zarówno domowymi sposobami, jak i przy użyciu leków dostępnych bez recepty. Jednak jeżeli dolegliwości są długotrwałe, towarzyszy im gorączka i złe samopoczucie, najlepiej udać się na konsultację lekarską.

Dodaj komentarz